İş sağlığı ve güvenliğinde kişi–örgüt uyumu; Liman işletmeleri örneği
Person-organization harmony in occupational health and safety: The case of port operations
  1. Tez No: 827542
  2. Yazar: MEHMET YÜCEL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırma, liman işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak çalışan algılarının ve çalışanların kişi ve örgüt uyumlarının tespit edilmesini ve bununla birlikte algılanan güvenlik düzeylerinin kişi ve örgüt uyumu üzerindeki etkisinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Turklim' e bağlı 68 liman işletmesinden Marmara Bölgesi, Batı Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de bulunan 27 liman işletmesi ile iletişime geçilmiş, izin alınan 3 liman işletmesinde bulunan çalışan bireyler, araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma kapsamında farklı liman işletmelerinde çalışan 225 kişiden veri toplanmıştır. Bu amaçla anket yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında liman işletmelerinde çalışan bireylerden elde edilen verilerin analizi, SPSS 21.00 analiz programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Frekans değerleri, güvenirlik ve faktör analizi, T-testi ve Anova, korelasyon ve regresyon analiz yöntemleri ile verilerin analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; liman işletmelerinde çalışan bireylerin cinsiyetleri açısından güvenli davranış, Liman işletmelerinde çalışan bireylerin eğitim durumları açısından güvenli davranış, kişi-örgüt uyumu ve iş uyumu ile ilgili algılarında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca liman işletmelerinde çalışan bireylerin çalışma şekli açısından yönetsel önlem ve tedbirler, güvenli davranış, kişi-örgüt uyumu ve iş uyumu ile ilgili düşüncelerinde anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kriterlere göre çalışmanın kişi-örgüt uyumu üzerinde pozitif yönlü anlamlı etkisinin olduğu ve güvenli davranışın kişi-örgüt uyumu üzerinde pozitif yönlü anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the perceptions of employees regarding occupational health and safety in port operators and the personal and organizational fit of the employees, as well as the effect of perceived safety levels on the fit of person and organization. Of the 68 port enterprises affiliated with Turklim, 27 port enterprises in the Marmara Region, Western Black Sea and Eastern Mediterranean were contacted, and individuals working in 3 port enterprises for which permission was obtained constituted the sample of the research. Within the scope of the research, data was collected from 225 people working in different port enterprises. For this purpose, the survey method was used. Within the scope of the research, the analysis of the data obtained from the individuals working in the port enterprises was carried out through the SPSS 21.00 analysis program. The data were analyzed with frequency values, reliability and factor analysis, T-test and Anova, correlation and regression analysis methods. According to the research results; It has been determined that there is a significant difference in the perceptions of individuals working in port enterprises regarding safe behavior, person-organization fit and job adaptation in terms of gender. It has been determined that there is a significant difference in the perceptions about safe behavior, person-organization fit and job adaptation of the individuals working in port enterprises in terms of their educational status. In addition, it has been determined that there is a significant difference in the way of working of the individuals working in port enterprises in terms of managerial measures and measures, safe behavior, person-organization fit and job adaptation. In addition, according to the criteria, it has been determined that the study has a significant positive effect on person-organization fit and that safe behavior has a positive significant effect on person-organization fit.