Dislipidemi nedeniyle pitavastatin kullananlarda pantoprazol tedavisinin inflamatuar belirteçler üzerindeki etkisinin karşılaştırılması
Pantoprazole effect of treatment on inflammatory markers in pati̇ents taking pitavastati̇n for dyslipidemia
  1. Tez No: 827572
  2. Yazar: TOLUNAY UYGUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMALİ KARATOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş ve Amaç: Statinlerin kardiyovasküler risk faktörleri olan kişilerde, anti inflamatuar etkisinden dolayı dolaşımdaki proinflamatuar sitokin düzeylerini azalttığına dair kanıtlar mevcuttur. Statinlerin yeni üyesi olan pitavastatinin de diğer statin grubu ilaçlar gibi kolesterol düşürücü etkisinin yanında antiinflamatuar etkisini açıklayan kısıtlı çalışmalar mevcut ama hangi mekanizmaya bağlı etki gösterdiği ve proinflamatuar sitokinler üzerindeki etkileri hakkında net bilgi literatürde saptamadık. Proton pompa inhibitörlerinin de bazı çalışmalarda antiinflamatuar etkileri olduğu saptanmış fakat ilgili çalışmalar çelişkilidir. Çalışmamızda, son zamanlarda sıkça kullanılan pitavastatin , pantoprazol ile kombine kullanıldığında kolesterol düşürücü etkisi ve inflamasyon belirteçler üzerine etkisini değerlendirmek amaçlandı. Materyal ve Metot: Prospektif, gözlemsel kohort olarak yapılan çalışmamızda, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi iç hastalıkları polikliniğine gelen ve ESC kılavuzuna göre (LDL-K >190 mg/dl), primer koruma amacıyla pitavastatin tedavisi başlanan hastalar, pantoprazol kullanan ve kullanmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. 3 ay süre ile izlenen hastalarda pitavastatin kullananlar birinci grup(Grup 1), pitavastatin ve pantoprazol birlikte kullananlar ikinci grubu (Grup 2) oluşturdu. Tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere iki grup hastalarda LDL-K, HDL-K, Trigliserit, Üre, Kreatinin, Glukoz, AST, ALT, GGT, ALP, LDH, CRP bakıldı ve inflamasyon belirteçleri (IL- 1 β, IL- 6, TNF- α) için kan alınarak -80 °C saklandı. Çalışma tamamlandıktan sonra bütün hastaların testleri yapılarak sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplara göre başlangıç frekanslarına bakıldığında her iki grupta demografik özellikler ve başlangıç laboratuvar değerlerde anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: There is evidence that statins reduce circulating pro-inflammatory cytokine levels in individuals with cardiovascular risk factors due to their anti-inflammatory effect. There are limited studies of pitavastatin, which is a new member of the statins, explaining its anti-inflammatory effect, like other statin group drugs, and we have not found clear information in the literature about the mechanism by which it acts and its effects on pro-inflammatory cytokines. Proton pump inhibitors have also been found to have anti-inflammatory effects in some studies, but relevant studies are contradictory. In our study, we aimed to evaluate the cholesterol-lowering effect of pitavastatin, which has been frequently used recently, and its effect on inflammation markers when used in combination with pantoprazole. Materials and Methods: In our study, which was conducted as a prospective, observational cohort, patients who came to the Internal Medicine Outpatient Clinic of Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine and were started on pitavastatin treatment for primary prevention according to the ESC guideline (LDL-C >190 mg/dl) were divided into two groups: those using pantoprazole and those not using pantoprazole. Among the patients followed for 3 months, those using pitavastatin constituted the first group (Group 1), and those using pitavastatin and pantoprazole together constituted the second group (Group 2). In two groups of patients (LDL-C, HDL-C, Triglyceride, Urea, Creatinine, Glucose, AST, ALT, GGT, ALP, LDH, CRP) were tested before and after treatment , and inflammation markers (IL-1β, IL-6 ,TNF-α) blood was taken and stored at -80 °C. After the study was completed, all patients were tested and their results were compared. Results: When the initial frequencies were examined according to the groups, no significant difference was detected in the demographic characteristics and initial laboratory values in both groups.