Beşinci nesil (5N) haberleşme sistemleri için çoklu-giriş çoklu-çıkış mikroşerit yama anten tasarımları
Multiple-input multiple-output (MIMO) microstrip patch antenna designs for fifth generation (5G) communication systems
- Tez No: 827588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AGAH OKTAY ERTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kablosuz haberleşme teknolojileri günümüzde çokça araştırılan ve geliştirilen alanların başında gelmektedir. Bu sistemlerin gelişmesi ile hayatımıza dâhil olan 5N teknolojiler ise popülerliğini sürdürmekte ve aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir. Bu popülerliğin etkilediği yapılardan biri olan anten tasarımları ve yapıları bu gelişen sistemlere entegre olabilmesi için yeniliklere ihtiyaç duymaktadır. Yapılan yeni tasarımlarla birlikte 5N teknolojileri için yüksek kanal kapasitesi, yüksek kazanç ve düşük maliyetler sağlanabilmektedir. 5N haberleşme sistemlerinde kanal kapasitesi, kazanç gibi parametreler ise Çoklu-Giriş Çoklu-Çıkış (MIMO) anten kullanılarak istenilen seviyelere getirilebilmektedir. Bu tez çalışmasının temel amacı, 5N haberleşme sistemlerinde amaca uygun kullanılabilecek MIMO mikroşerit anten tasarımlarını sunmaktır. Tasarımı yapılan antenlerin parametrik analizleri yapılmış ve uygun yama düzeltmelerinin anten performansına etkileri araştırılmıştır. Sunulan tasarımlardan ilkinde toprak zemini üzerine eklenen yamaların parametre değerleri üzerine etkisi incelenmiş, ikinci tasarım adımında ise antenin ön yüzeyine eklenen yamaların etkileri ele alınmıştır ve tasarım adımlarında elektromanyetik benzetim yazılımları (CST ve HFSS) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wireless communication technologies are one of the most researched and developed areas today. With the development of these systems, 5N technologies, which are included in our lives, continue to be popular and continue to be used actively. Antenna designs and structures, one of the structures affected by this popularity, need innovations in order to be integrated into these developing systems. With the new designs made, high channel capacity, high gain and low costs can be provided for 5N technologies. In 5N communication systems, parameters such as channel capacity and gain can be brought to desired levels by using Multiple-Input Multiple-Output (MIMO) antenna. The main purpose of this thesis is to present MIMO microstrip antenna designs that can be used in 5N communication systems. Parametric analyzes of the designed antennas were made and the effects of appropriate patch corrections on antenna performance were investigated. In the first of the presented designs, the effect of the patches added on the soil ground on the parameter values was examined, in the second design step, the effects of the patches added on the front surface of the antenna were discussed and electromagnetic simulation software (CST and HFSS) were used in the design steps.