Yeni bir uluslararası hukuk inşası mı: Modern otoriterlik ve Konfüçyüsçü kimliği doğrultusunda Çin'in uluslararası hukuk yaklaşımı
A new construction of international law: China's approach to international law in line with its modern authoritarianism and Confucian identity
  1. Tez No: 827587
  2. Yazar: VİLDAN MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
Bu çalışmada, yükselen bir güç olarak uluslararası sistemde ortaya çıkan Çin'in mevcut uluslararası hukuk yapısına uyum mu sağlayacağı yoksa yeni bir uluslararası hukuk inşası arayışı mı amaçladığı sorgulanmıştır. Çalışma, inşacı bir yaklaşım üzerine kurgulanmış olup, Çin ile uluslararası hukuk arasındaki ilişkiyi yapı-yapan çerçevesinde ele almıştır. Buna göre yapı (uluslararası hukuk) ile yapan (Çin) arasında 1990'lardan itibaren Çin'in uluslararası hukuka tam entegrasyonu sonrasından günümüze dek karşılıklı dönüştürücü ve inşa edici bir ilişki vuku bulmuştur. Bu karşılıklı inşa ile sonuçlanan etkileşim, Çin'in yeni bir kimlik inşasını beraberinde getirmiş, uluslararası hukuk da bazı yönlerden değişim/dönüşümden geçmiştir. Görülmektedir ki uluslararası hukuka entegrasyon sağlanan erken dönemde Çin'in rolü norm içselleştirici/ uluslararası hukuka uyum sağlayıcı şeklinde ve büyük oranda statükocu iken, günümüzde ise inşa ettiği yeni kimliği ile norm şekillendirici çizgiye kaymıştır. Ne var ki çalışmada elde edilen bulgular neticesinde görülmüştür ki bu değişim/dönüşüm, Çin'in salt revizyonist bir güç olduğu ve topyekün bir uluslararası hukuk inşası arayışında olduğu anlamına gelmemektedir. Çin'in mevcut rolü ne tam anlamıyla statükocu, ne revizyonist çizgide değildir. Çalışma, Çin'in uluslararası hukuk rolünün tam anlamıyla bir 'inşa edici güç değil, mevcut uluslararası hukukun bazı açılarından tatminsiz ve çıkar güdümlü bir güç' olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is questioned whether China, which has emerged as a rising power in the international system, will adapt to the existing international law structure or seek a new international law construction. The study is based on a constructivist approach and deals with the relationship between China and international law within the framework of the agent-structure. Accordingly, there has been a mutually transformative and constructive relationship between the structure (international law) and the agent (China) since the 1990s, after the full integration of China into international law. The interaction that resulted in this mutual construction brought about the construction of a new identity for China, and international law has also undergone a change/transformation in some ways. It is seen that in the early period of integration with international law, China's role was as norm internalizer/adaptive to international law and largely as a status quo, today it has shifted to a norm-shaping line with its new identity it has built. However, as a result of the findings obtained in the study, it has been seen that this change/transformation does not mean that China is merely a revisionist power and is in search of a total international law construction. China's current role is neither strictly status quo nor revisionist. The study concludes that China's role in international law is 'not exactly a constructive force, but rather an unsatisfied and interest-driven force in some aspects of existing international law'.