Ergenlerin algıladıkları ebeveyn tutumları ile ruhsal sorunları ve akılcı olmayan inançları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between perceived parental attitudes of adolescents and their mental problems and irrational beliefs
  1. Tez No: 827623
  2. Yazar: NESLİHAN DÖRTKARDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, ergenlerin algıladıkları ebeveyn tutumlarının ruhsal sorunları ve akılcı olmayan inançları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Nisan 2022 – Haziran 2022 tarihleri arasında, Şanlıurfa'da bulunan bir lisede ergenlik döneminde bulunan 341 lise öğrencisi ile yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği (AHETÖ), Güçler ve Güçlükler Anketi ve Ergenler için Mantık Dışı İnançlar Ölçeği (EMİÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 23.0 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun değerlendirilmesinde Kurtosis ve Skewness değerleri esas alınarak yapıldı. Değişkenler arasındaki ilişkiler veriler normal dağılıma uyduğunda Pearson Korelasyon Katsayısı, uymadığında ise Spearman's Korelasyon katsayısı kullanılarak incelenmiştir. İki grupta ortalamaların (ortalama) karşılaştırılması, veriler normal dağılıma uyduğunda Student's t tesi kullanılarak yapılmıştır. Veriler normal dağıldığında Lineer regresyon modeli kullanıldı. p< 0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi Çalışmanın yapılabilmesi için gerekli etik ve kurum izinleri alınmıştır. Ergenlerin Akılcı Olmayan İnanç Ölçeği toplam puanlarının 55.32 ± 11.35 olduğu görülmüştür. Anne Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 55.32 ± 11.35 olarak elde edilmiştir. Baba Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 46.62 ± 11.34 olduğu saptanmıştır. Ergenlerin Güçlük Ve Güçlükler Anketi toplam puan ortalamalarının 15.66 ± 5.73 olduğu ve puan ortalamalarının sınırda olduğu görülmüştür Araştırmaya dahil edilen katılımcı ergenlerin akılcı olmayan inanç ölçeği ile anne algılanan helikopter ebeveyn tutumu arasında negatif yönde güçlü ilişkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır (p0,005).Ergenlerin Akılcı olmayan inanç ölçeği ile güçlük ve güçlükler ölçeği ve alt boyutları arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir(p>0,005). Çalışma sonuçlarımız ergenlerin ebeveynlerinden algıladıkları ebeveyn tutumlarının ergenlerde ruhsal sorunlar yaratabileceği ve akıcı olmayan inançlar oluşturduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the relationship between adolescents' perceived parental attitudes, psychological problems and irrational beliefs. The research was conducted between April 2022 and June 2022 with 341 high school students in adolescence at a high school in Şanlıurfa. As a data collection tool in the study; Personal Information Form, Perceived Helicopter Parent Attitude Scale (AHETÖ), Strengths and Difficulties Questionnaire and Irrational Beliefs Scale for Adolescents (EMİÖ) were used. Data analysis was done with SPSS 23.0 package program. Kurtosis and Skewness values were used to evaluate the suitability of the data for normal distribution. Relationships between variables were examined using Pearson's Correlation Coefficient when the data conformed to normal distribution, and Spearman's Correlation coefficient when it did not. Comparison of means (average) in two groups was made using Student's t test when the data followed a normal distribution. Linear regression model was used when the data were normally distributed. A value of p< 0.05 was considered statistically significant. Necessary ethical and institutional permissions were obtained to conduct the study. It was observed that the total scores of the adolescents on the Irrational Belief Scale were 55.32 ± 11.35. he total mean score of the Mother Perceived Helicopter Parenting Attitude Scale was 55.32 ± 11.35. The total score average of the Father Perceived Helicopter Parenting Attitude Scale was found to be 46.62 ± 11.34. Adolescents' Difficulty and Difficulties Questionnaire total score averages were 15.66 ± 5.73 and mean scores were at the border. It was found that the participant adolescents included in the study had a strong negative relationship between the irrational belief scale and the perceived helicopter parenting attitude of the mother (p0.005). It was determined that there was no significant relationship between the adolescents' irrational belief scale and the difficulty and difficulties scale and its sub-dimensions (p>0.005). . Our study results revealed that the parental attitudes perceived by the adolescents from their parents may cause mental problems in adolescents and create non-fluent beliefs.