Yeni anne olmuş evli kadınlarda ilişkisel belirsizlik, cinsiyet rollerine ilişkin kalıpyargılar, partner duyarlılığı ve evlilik doyumu arasındaki ilişkiler: İlişkisel türbülans modeli bakış açısıyla bir inceleme
Relationships between relational uncertainty, gender role stereotypes, partner responsiveness and marital satisfaction in married women who became mothers for the first time: An analysis from the perspective of relational turbulence model
- Tez No: 827649
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA BÜYÜKŞAHİN SUNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 0-36 ay arası en az bir çocuğu olan yeni anne olmuş evli kadınlarda eşitlikçi cinsiyet rolleri, ilişkisel belirsizlik, algılanan partner duyarlılığı ve ilişkisel türbülans değişkenlerinin, bahsi geçen kadınların algıladıkları evlilik doyumu üzerinde izledikleri yol incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, ilk olarak,“İlişkisel Belirsizlik Ölçeği”ve“İlişkisel Türbülans Ölçeği”nin geçerlik ve güvenirlik analizleri yürütülmüş ve bahsi geçen ölçekler Türkçeye uyarlanmıştır. Ardından, ana çalışma kapsamında ortaya konmuş olan araştırma modelini test etmek amacıyla 464 katılımcı anneye Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği, İlişkisel Belirsizlik Ölçeği, Algılanan Partner Duyarlılığı Ölçeği, İlişkisel Türbülans Ölçeği ve Evlilik Yaşam Ölçeği uygulanmıştır. Ancak, çeşitli sebeplerle 57 katılımcının verileri çalışmaya dahil edilmemiş ve 407 katılımcının verisi üzerinden YEM analizi yürütülmüştür. Araştırma modeli YEM analizi ile test edilmiş ve bulgular modelin veri ile uyumlu olduğuna işaret etmiştir. Modelde yer alan doğrudan ve dolaylı etkiler incelendiğinde, çalışmanın hipotezleriyle tutarlı olarak, algılanan partner duyarlılığının, sırasıyla, eşitlikçi cinsiyet rolleri ve evlilik doyumu arasındaki ilişkiye, ilişkisel belirsizlik ve evlilik doyumu arasındaki ilişkiye, eşitlikçi cinsiyet rolleri ve ilişkisel türbülans arasındaki ilişkiye, ilişkisel belirsizlik ve ilişkisel türbülans arasındaki ilişkiye aracılık ettiği görülmektedir. Ek olarak, bulgular algılanan partner duyarlılığı ve evlilik doyumu arasındaki ilişkiye ilişkisel türbülansın aracılık ettiğine işaret etmektedir. Son olarak, eşitlikçi cinsiyet rolleri ve algılanan partner duyarlılığı arasındaki ilişkiye ilişkisel belirsizliğin aracılık ettiği görülmektedir. Mevcut çalışma bulgularının hem psikoloji alan yazınına hem de uygulamaya yönelik çift terapistlerine önemli katkıları olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the path followed by the variables of egalitarian gender roles, relational uncertainty, perceived partner responsinevess and relational turbulence on the perceived marital satisfaction in married women who have at least one child between 0-36 months, For this purpose, firstly, the validity and reliability analyzes of the“Relational Uncertainty Scale”and the“Relational Turbulence Scale”were carried out and the aforementioned scales were adapted to Turkish. Then, Gender Roles Attitude Scale, Relational Uncertainty Scale, Perceived Partner Responsiveness Scale, Relational Turbulence Scale and Marriage Life Scale were applied to 464 mothers in order to test the research model. However, the data of 57 participants were not included in the study for some reasons and SEM analysis was conducted on the data of 407 participants. The research model was tested with SEM analysis and the findings indicated that the model was compatible with the data. When the direct and indirect effects in the model are examined, consistent with the hypotheses of the study, respectively, perceived partner responsiveness mediated the relationship between egalitarian gender roles and marital satisfaction, the relationship between relational uncertainty and marital satisfaction, the relationship between egalitarian gender roles and relational turbulence, the relationship between relational uncertainty and relational turbulence. In addition, the findings indicate that the relationship between perceived partner sensitivity and marital satisfaction is mediated by relational turbulence. Finally, relational uncertainty seems to mediate the relationship between egalitarian gender roles and perceived partner responsiveness. It is thought that the present study findings have important contributions to both psychology literature and practical couple therapists.