Hepatosellüler karsinomada TGF-β'nın PSMD4 geni üzerinde etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of TGF-β on PSMD4 gene in hepatocellular carcinoma
  1. Tez No: 827664
  2. Yazar: BURCU DONÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY KÖÇKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hücrede yıkımı gerçekleştirilemeyen proteinler proteolitik yollar ile gerçekleştirlirler. Proteolitik yıkım yollarından biri olan protezomlar ile yıkım ökaryot ve prokaryot hücreler için önemli bir görevi üstlenmektedir. 26S proteazomu ATPaz olmayan alt birim 4 olarak isimlendirilen PSMD4 geni 26S proteazomunun bir bileşenidir. PSMD4 geni pek çok farklı dokuda ifade edilmiştir. PSMD4 geninin hepatosellüler karsinomada yukarı regüle edildiği kanıtlanmıştır. Aynı zamanda kolon kanserinde yapılan çalışmalar ise sınırlı sayıdadır. Literatürde sınırlı olan bilgiler dahilinde Transforme Edici Büyüme Faktörü olarak bilinen TGF-β sitokininin Kolon Kanseri hücre hattı olan SW480 ve Hepatosellüler Karsinoma hücre hattı olan Hep3B hücrelerinde PSMD4 gen ifadesine olan etkileri incelenmiştir. TGF-β sitokini hem SW480 ve hemde hücre hattı olan Hep3B hücrelerinde PSMD4 gen ifadesini mRNA ve protein düzeyinde arttırmıştır. Sinyal yolaklarının belirlenmesi için MEKI (MAP2K1), PD169316 (p38 MAPK İnhibitör), Wortmannin (PI3K İnhibitör), NFkB İnhibitör, SP600125 (JNK İnh.), SIS3 (SMAD3) inhibitörleri TGF-β ile uygulanmıştır. Buna göre TGF-β uygulaması Hep3B hücrelerinde PSMD4 gen ifadesini arttırmaktadır. Ancak incelenen MAPK, PI3K NFkB ve smad yolaklarını hiç birisinin bu artıştan sorumlu olmadığı anlaşılmaktadır. Çünkü TGF-β sitokinin oluşturduğu aktivasyon sadece MEK1 inhibitörü ile geri dönmüştür. Bu durumda TGF-β'nın PSMD4 gen ekspresyonu üzerine oluşturduğu cevap MAP kinaz yolu üzerinden ilerlediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Proteins that cannot be degraded in the cell are realized by proteolytic pathways. Prosthetic destruction, one of the proteolytic destruction pathways, plays an important role in eukaryotic and prokaryotic cells. The PSMD4 gene, called 26S proteasome non-ATPase subunit 4, is a component of the 26S proteasome. The PSMD4 gene has been expressed in many different tissues. The PSMD4 gene has been proven to be upregulated in hepatocellular carcinoma. At the same time, studies on colon cancer are limited. Within the limited information in the literature, the effects of TGF-β cytokine, known as Transforming Growth Factor, on PSMD4 gene expression in Colon Cancer cell line SW480 and Hepatocellular Carcinoma cell line Hep3B cells were investigated. TGF-β cytokine increased PSMD4 gene expression at mRNA and protein levels in both SW480 and cell line Hep3B cells. In order to determine the signaling pathways, MEKI (MAP2K1), PD169316 (p38b MAPK Inhibitor), Wortmannin (PI3K Inhibitor), NFkB Inhibitor, SP600125 (JNK Inh.), SIS3 (SMAD3) inhibitors were administered with TGF-β. Accordingly, TGF-β administration increases PSMD4 gene expression in Hep3B cells. However, it is understood that none of the examined MAPK, PI3K NFkB and smad pathways are responsible for this increase. Because the activation induced by TGF-β cytokine was reversed only with MEK1 inhibitor. In this case, it is understood that the response of TGF-B on PSMD4 gene expression proceeds through the MAP kinase pathwa