Parçalı singüler lineer modellerde alışılmış en küçük kareler tahmin edicisinin watson etkinliğinin ayrışımı
On decomposing the watson efficiency of ordinary leastsquares in a partitioned singular linear model
  1. Tez No: 827666
  2. Yazar: ZEHRA İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez Çalışması beş bölüm halinde düzenlenecektir. Birinci bölümünde çalışmanın amacı ve konunun ele alınma nedeni tartışılarak detaylı bir literatür araştırması yapılacaktır. İkinci bölümde matrisler ve lineer modeller ile ilgili temel bilgiler verilecektir. Üçüncü bölümde ise parçalı singüler lineer modeller ele alınıp bu modeller altında en küçük kareler tahmin ediciler incelenecektir. Ayrıca bu tahmin ediciler için Watson etkinliği ile ilişkili ayrışımlar ortaya konacaktır. Dördüncü bölümde sonuç ve öneriler beşinci bölümde ise tezde yararlanılan kaynaklara yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis will be in five chapters. It is an excerpt from a detailed literature from the first chapter to be told for inclusion. The second space will be basic information about matrices and linear models. Thirdly, piecewise singular linear models will be discussed and least squares estimators of these models will be examined. It can also be correlated with decompositions from Watson for these estimators. It will end up in fourth place and will be a useful place for prediction in the future.