Zenginleştirilmiş çevre şartlarının beç tavuğunda büyüme dönemi davranış, performans ile kesim ve et kalite özelliklerine etkisi
The effects of environmental enrichment on behavior, performance, and slaughter and carcass traits in guinea fowl
- Tez No: 827671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmada beç tavuklarına kapalı yetiştirme şartlarında uygulanan çevresel zenginleştirme uygulamalarının büyüme performansı, kesim özellikleri, et kalite özellikleri ile bazı davranış özelliklerine etkilerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışma, Yozgat Bozok Üniversitesi BOZOKTUAM Yerköy Hayvancılık işletmesinde yürütülmüş olup, hayvan materyalini 200 adet günlük yaşta beç tavuğu oluşturmuştur. Bu çalışmada, çevresel zenginleştirme uygulanan ve çevresel zenginleştirme uygulanmayan iki farklı muamele grubu oluşturulmuştur. Beç tavukları her iki muamele grubunda da altlıklı yerde yetiştirme sisteminde üretilmişlerdir. Her muamele grubu 5 tekerrürden oluşmaktadır. Çevresel zenginleştirme grubunda tüneme tahtaları, yerde taş materyalleri ve yeşillik yemliği objeleri yer almıştır. Beç tavukları çıkıştan itibaren muamele gruplarına rastgele seçilerek ayrılmış, 13 haftalık kesim yaşına kadar aynı ortamda büyütülmüşlerdir. Çevresel zenginleştirme uygulanan yetiştirmede daha düşük kesim yaşı canlı ağırlığı tespit edilmiştir (Yemden yararlanma oranı (YYO) 10 ve 12. haftada kontrol grubunda daha iyi belirlenmiştir. Kesim ağırlığı, sıcak ve soğuk karkas ağırlığı çevresel zenginleştirme uygulanan grupta daha düşük bulunmuştur. Çevresel zenginleştirme uygulanan beç tavuklarında daha yüksek eşinme, koşma, yem yeme ve su içme, kabarma ve kanat çırpma ile tüy temizleme davranışı belirlenmiştir. Tüy gagalama davranışı ve yatma davranışı ise çevresel zenginleştirme uygulanmayan (kontrol grubu) beç tavuklarında daha yüksek bulunmuştur. Beç tavuklarında çevresel zenginleştirme uygulamalarının özellikle davranışlar üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the effects of environmental enrichment practices on growth performance, slaughter traits, meat quality traits and some behavioural traits of guinea fowls under confined rearing conditions. The study was carried out in Yozgat Bozok University BOZOK TUAM Yerköy Animal Husbandry Facility and the animal material consisted of 200 day-old guinea fowls. In this study, two different treatment groups with and without environmental enrichment were established. In both treatment groups, the guinea fowls were produced in the floor rearing system with litter. Each treatment group consisted of 5 replicates. In the environmental enrichment group, roosting boards, stone materials on the ground and foliage feeder objects were included. Guinea fowls were randomly allocated to the treatment groups from emergence and reared in the same environment until 13 weeks of age at slaughter. Lower live weight at slaughter age was determined in the environmental enrichment treatment (Feed conversion ratio (FCR) was better in the control group at 10 and 12 weeks. Slaughter weight, hot and cold carcass weight were lower in the environmental enrichment group. Higher level of mating, running, feeding, drinking, swelling, wing flapping and feather cleaning behaviours were determined in the environmental enrichment group. Feather pecking behaviour and lying down behaviour were found to be higher in the guinea fowl without environmental enrichment (control group). It was observed that environmental enrichment practices were especially effective on behaviours in guinea fowls.