Kükürt modifiyeli bitümü izmir ilinde uygulayarak performans ve ekonomik değerlerinin incelenmesi
Investigation of performance and economic values by applying sulfur modified bitumen in i̇zmir province
  1. Tez No: 827673
  2. Yazar: NESLİHAN GÜNGÖR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİZ AHMEDZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tez kapsamında bitümü modifiye edebilecek, en az bitüm gibi performans sergileyebilecek, ekonomik ve uygulanması kolay, sürdürülebilir bir malzeme arayışı ile petrol yan ürünü kükürt kullanılmıştır. Uygulama bölgesi olarak İzmir ili seçilmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü veri tabanından temin edilen son 20 yıla ait hava sıcaklık verileri sayesinde İzmir ilinde yapılacak asfalt yol kaplaması için en uygun yüksek sıcaklık performans sınıfı belirlenmiştir. B-50/70 penetrasyona sahip saf bitüm ve petrol yan ürünü olan kükürt malzemesi TÜPRAŞ Aliağa/İzmir rafinesinden temin edilmiştir. Kükürt malzemesi, B-50/70 penetrasyona sahip bitümün her birine bitüm ağırlığının %30, %35, %40, %45 oranlarında ilave edilerek modifiye edilmiştir. Kontrol numunesi olarak saf bitüm belirlenmiş ve laboratuvarda saf bitüm ile dört farklı kükürt katkılı modifiye bitüm numunesinin fiziksel ve reolojik özellikleri test edilmiştir. Laboratuvar test sonuçları gösterilmiş ve örnek bir maliyet senaryosu oluşturulup ekonomik analiz yapılmıştır. Veriler ışığında sonuçlar hem performans açısından hem de ekonomik katkıları baz alınarak geniş bir perspektifte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the thesis, petroleum by-product of sulfur has been used in the search of an economical, easy-to-apply, and sustainable material that can modify bitumen, and perform at least like bitumen. İzmir province was chosen as the application area. The most suitable high temperature performance class for the asphalt road pavement to be made in İzmir has been determined via the air temperature data of the last 20 years obtained from the database of the General Directorate of Meteorology. Pure bitumen with B-50/70 penetration and sulfur material, which is a petroleum by-product, were obtained from TÜPRAŞ Aliağa/İzmir refinery. Sulfur material was modified by adding 30%, 35%, 40%, 45% of the bitumen weight to each bitumen with B-50/70 penetration. Pure bitumen was determined as the control sample, and the physical and rheological properties of the pure bitumen and four different sulfur-added modified bitumen samples were tested in the laboratory. Laboratory test results are shown and a model cost scenario is proposed and an economic analysis has been conducted. In the light of the data, the results were evaluated in a large perspective in the performance and economical contribution points of view.