Bosnalı Âsım Dîvânı'nın bağlamlı dizini ve işlevsel sözlüğü
Contextual index and functional dictionary of Bosnian Asım Divan
- Tez No: 827744
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 891
Özet
Bu çalışmada klasik Türk şiirinin 17. yüzyılın sonları ile 18. yüzyılın başlarında yaşamış olan şairi Bosnalı Âsım'ın Orhan Kurtoğlu tarafından yayınlanan Dîvân'ının sözlüğü hazırlanmış ve Dîvân detaylı bir incelemeye tabi tutulmuştur. Öncelikle Bosnalı Âsım Dîvânı'nın Orhan Kurtoğlu tarafından hazırlanan tenkitli ve transkripsiyonlu metninin tüm kelime kadrosu incelenmiştir. Kullanıldıkları bağlamlar dikkate alınarak kelimelere anlamları verilmiştir. Yaptığımız özel çalışmalarla ünlem, edat, bağlaç, sıfat, zamir, zarf, fiil gibi kelime türleriyle ayet, hadis, tamlama, ikileme, deyim, atasözü, kalıp ifade gibi kelime öbeklerinin dilbilim ve anlambilim açılarından özellikleri belirlenip bunlar kategorize edilmiştir. Dîvân'daki dil kullanımıyla edebî unsurlar bir araya getirilerek elde edilen verilere göre Bosnalı Âsım'ın edebî şahsiyeti, sanatı, dönemin edebî akımlarının şairliği üzerindeki etkisi, Dîvân'ındaki şairler ve Âsım'ın sanatı üzerindeki etkileri, Dîvân'ının şekil, dil ve üslup özellikleri, din, tasavvuf, cemiyet, aşk, rind ve zahid olmak üzere eserin muhtevası, eserinde öne çıkan şahsiyetler ve kahramanlar, yer isimleri, sosyal hayat unsurları vb. hakkında da bilgi verilmiştir. Çalışmamız Bosnalı Âsım Dîvânı'nın çevriyazısında yapılması önerilen değişiklikler ve düzeltmeler kısmıyla son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has prepared a dictionary of the Dîvân, published by Prof. Dr. Orhan Kurtoğlu, of Bosnian Âsım, the poet of classical Turkish poetry who lived in the late 17th and early 18th centuries, and the Dîvân has been subjected to a detailed examination. First of all, the whole vocabulary of criticized and transcriptioned text of the Bosnian Âsım Dîvân was examined. The words were given their meanings by considering the contexts in which they are used. With our special studies, the linguistic and semantic features of word types such as interjection, preposition, conjunction, adjective, pronoun, adverb, verb and phrases such as verse, hadith, phrase, doubling, idiom, proverb, pattern expression have been determined and categorized. According to the data obtained by combining the use of language and literary elements in Dîvân, Bosnian Âsım's literary personality, his art, the effect of the literary movements of the period on his poetry, the poets in his Dîvân and their effects on Âsım's art, form, language and stylistic features of Dîvân, the content of the work, including religion, mysticism, society, love, rind and zahid, prominent personalities and heroes in his work, information about place names, elements of social life, etc. has been also given. Our study concludes with the section on proposed changes and corrections in the transcription of the Bosnian Âsım Dîvân.