Moda kavramının görsel sanat bağlamında incelenmesi 'Resim sanatının moda çizimlerine etkisi'
Examination of the fashion concept in the context of visual art 'The effect of painting in fashion drawings'
  1. Tez No: 827752
  2. Yazar: AYŞENUR AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AYPEK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsan, kendini göstermek ve düşüncelerini ifade edebilmek için sanata ihtiyaç duyar. Sanat, duygu ve düşüncelere ulaşmanın, hislerin dışavurumunun bir yolu olarak görülür. Sanat ve moda kavramları ise pek çok alandan ilham alan ve birbirlerinden etkilenen farklı disiplinler olarak görülseler de çoğu zaman iç içe geçen olgulardır. Bu araştırmada sanat akımlarının öncü sanatçılarının eserlerinin, moda tasarım süreci ve moda çizimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kübizm, Sürrealizm ve Fütürizm sanat akımlarının üzerinde durulmuş ve bu akımların modayla doğru orantılı olarak nasıl birlikte ilerlediği çeşitli örneklerle sunulmuştur. Moda kavramı ve sanat arasındaki bağlantı indirgenerek resim sanatının moda çizimlerine etkilerinin neler olduğu bu çalışmada örneklerle birlikte araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
People need art to show themselves and express their thoughts. Examples of art, emotion, and observation are seen as a way of expressing feelings. Although the concepts of art and fashion are seen as different disciplines inspired by many fields and influenced by each other, they are often intertwined. In this research, the effects of the works of the leading artists of the art movements on the fashion design process and fashion drawing were examined. Cubism, Surrealism and Futurism art movements are emphasized and how these movements progress together in direct proportion to fashion is presented with various examples. By reducing the connection between the concept of fashion and art, the effects of the art of painting on fashion drawings were investigated with examples in this study.