İnteraktif sanatta tekstil yüzeylerinin birim tekrarı açısından incelenmesi
Analysis of unit repetition in textile surfaces in interactive art
- Tez No: 952734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM DEMİR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Sanatın üretim biçimleri, dijitalleşme ve yeni medya araçlarının gelişimi ile interaktif sanat anlayışına zemin hazırlamıştır. İzleyicinin sadece bir gözlemci olduğu geleneksel sanat anlayışından farklı olarak, interaktif sanat eserleri izleyiciyi aktif bir katılımcıya dönüştürmekte ve gerçek zamanlı girdilerle dinamik bir sanat deneyimi sunmaktadır. Bu bağlamda, tekstil yüzeylerinin interaktif sanat enstalasyonlarındaki işlevi ve birim tekrarının sanatsal kompozisyon üzerindeki rolü araştırılmıştır. Bu çalışma, interaktif sanat bağlamında tekstil yüzeylerinde birim tekrarının görsel organizasyon, algısal bütünlük ve etkileşim açısından nasıl bir işlev taşıdığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, sanat üretiminde tekrar kavramı, birim tekrarının sanat ve tasarım süreçlerindeki rolü, sanatsal uygulamalarda birim tekrarının gelişimi ve interaktif sanat enstalasyonlarında birim tekrarının nasıl kullanıldığı detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Sanatsal uygulamalarda birim tekrarının görsel ritim, denge, kompozisyon bütünlüğü ve izleyici algısını yönlendirme açısından önemli olduğu vurgulanmaktadır. Tekstil yüzeylerinin dokunsal ve duyusal özellikleriyle interaktif sanat eserlerine entegrasyonu, sanatçılara hem kavramsal hem de fiziksel düzeyde geniş bir ifade alanı sunmaktadır. Çalışmanın materyal ve yöntem bölümü kapsamında, interaktif sanat eserlerinde tekstil yüzeylerinin rolü pratik bir uygulama üzerinden analiz edilmiştir. Tezin uygulama sürecinde 3D öğeler, sensör entegrasyonu ve multimedya araçlarıyla interaktif bir sanat enstalasyonu tasarlanmıştır. Bu bağlamda, TouchDesigner yazılımı kullanılarak gerçek zamanlı görseller üretilmiş, sensörler aracılığıyla izleyicinin dokunuşuna yanıt veren dinamik bir yüzey geliştirilmiştir. Gaia teorisi teması çerçevesinde şekillendirilen bu enstalasyon, Dünya'nın organik-inorganik bileşenlerinden ilham alan ve doğayla etkileşimi vurgulayan 15 birim tekrarlı özgün tasarımdan oluşmaktadır. Bu tasarımlar Adobe Illustrator'da statik olarak geliştirilmiş ve TouchDesigner'da animasyonlarla dinamik hale getirilerek sürükleyici bir deneyim sunmuştur. Bulgular kısmında, tekstil yüzeylerinin bir sanat enstalasyonunda estetik bir öğe olmanın yanı sıra, aynı zamanda duyusal etkileşimi ve izleyici deneyimini geliştiren bir ara yüz olarak işlev gördüğü ortaya konmuştur. Çalışma sonucunda birim tekrarının, izleyici algısını yönlendiren görsel bir yapı sağladığı, interaktif sanat eserlerinde ritmik bir kompozisyon yaratarak estetik uyum oluşturduğu ve izleyicinin sanat eserine dahil olma sürecini güçlendirdiği belirlenmiştir. Gestalt teorisi çerçevesinde değerlendirildiğinde, benzerlik, süreklilik ve şekil-zemin ilişkisi gibi ilkelerin tekstil yüzeylerinde interaktif bir deneyim yaratmak için nasıl kullanıldığı analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma interaktif sanatta tekstil yüzeylerinin kullanımını birim tekrarı çerçevesinde ele alarak hem sanat hem de tasarım alanında önemli katkılar sunmaktadır. Birim tekrarının sanat eserlerinde algısal, yapısal ve duyusal bütünlük sağladığı ve interaktif sanatın dinamik yapısını desteklediği gösterilmiştir. Ayrıca, dokunsal malzemelerin dijital sanatla entegrasyonunun, sanat eserlerine yeni bir boyut kazandırdığı ortaya konmuştur. Bu bağlamda, araştırma gelecekteki interaktif sanat enstalasyonlarında tekstil yüzeylerinin ve birim tekrarının nasıl daha etkin kullanılabileceğine dair yeni açılımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Through the development of digitalization and new media tools, artistic production forms have laid the groundwork for interactive art.. Unlike traditional art, where the viewer is merely an observer, interactive artworks transform the viewer into an active participant, providing a dynamic art experience with real-time inputs. In this context, the function of textile surfaces in interactive art installations and the role of unit repetition in artistic composition have been examined. This study explores how unit repetition functions in terms of visual organization, perceptual integrity, and interaction in textile surfaces within interactive art. The research thoroughly examines the concept of repetition in art production, the role of unit repetition in art and design processes, its evolution in artistic practices, and its application in interactive art installations. It is emphasized that unit repetition plays a crucial role in creating visual rhythm, balance, compositional integrity, and directing viewer perception in artistic applications. The integration of textile surfaces into interactive artworks, with their tactile and sensory properties, offers artists a broad field of expression both conceptually and physically. In the materials and methods section, the role of textile surfaces in interactive art has been analyzed through a practical application. In the thesis application process, a three-dimensional interactive art installation was designed using 3D elements, sensor integration, and multimedia tools. In this context, TouchDesigner software was used to produce real-time visuals, and a dynamic surface responding to the viewer's touch was developed through sensors. The installation, shaped within the theme of Gaia Theory, consists of 15 unique unit-repeated designs inspired by the organic and inorganic components of the Earth, emphasizing interaction with nature. These designs were developed statically in Adobe Illustrator and dynamically animated in TouchDesigner to create an immersive experience. In the findings section, it has been revealed that textile surfaces function not only as an aesthetic element in an art installation but also as an interface that enhances sensory interaction and viewer experience. The study found that unit repetition provides a visual structure that directs viewer perception, creates a rhythmic composition contributing to aesthetic harmony in interactive art, and strengthens the viewer's engagement with the artwork. Within the framework of Gestalt theory, principles such as similarity, continuity, and figure-ground relationship were analyzed to understand how they contribute to creating an interactive experience in textile surfaces. In conclusion, this research examines the use of textile surfaces in interactive art within the scope of unit repetition, making significant contributions to both the fields of art and design. It has been demonstrated that unit repetition ensures perceptual, structural, and sensory integrity in artworks and supports the dynamic nature of interactive art. Furthermore, integrating tactile materials with digital art has introduced a new dimension to artistic practices. In this regard, this study provides new insights into how textile surfaces and unit repetition can be more effectively utilized in future interactive art installations.