Yeni tiyazol bağlantılı bisazo boyaların sentezleri, ve fotofiziksel çalışmaları
Synthesis and photophysical studies of novel thiazole-linked bisazo dyes
  1. Tez No: 827751
  2. Yazar: KANAN RUSTAMZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tez kapsamında, D-π-A yapısına sahip monoazo ve iki tiyazol grubu içeren bisazo boyalar sentezlenmiştir. D-π-A sistemine sahip azo boyalar, konjuge yapılı ve canlı renklere sahip moleküllerdir. Elektron donör ve alıcı grupları arasındaki elektron transfer yeteneği, ışığın emilme, yansıma ve renk değişimi özelliklerini şekillendirir. Tiyazol azo bileşikleri, üstün dayanıklılık özelliklerine sahip olan kırmızı azo boyaların üretiminde en yaygın tercih edilenlerdendir. Aynı zamanda tiyazol grubunu içeren azo dispers boyalar, üstün niteliklerinden dolayı ön plandadır. FT-IR (ATR), 1H NMR, 13C NMR ve LCMS yöntemleriyle sentezlenen bileşiklerin yapıları incelenmiştir. Elde edilen boyarmaddelerin, farklı polariteli çözücülerde fotofiziksel özellikleri araştırılmıştır. Morötesi-Görünür Bölge (UV-GB) Spektroskopisi ile, elektronik geçiş mekanizması, asitlere ve bazlara yönelik duyarlılığı, renk ve yapı değişikliği, ayrıca elde edilen boyarmaddelerin pH'a karşı olan duyarlılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, monoazo and bisazo dyes containing two thiazole groups with D-π-A structure were synthesized. Azo dyes with D-π-A system are conjugated molecules with vivid colors. The ability to transfer electrons between electron donor and acceptor groups shapes the absorption, reflection and color change properties of light. Thiazole azo compounds are the most widely preferred in the production of red azo dyes, which have superior durability properties. At the same time, azo disperse dyes containing the thiazole group are at the forefront due to their superior properties. The structures of the synthesized compounds were investigated by FT-IR (ATR), 1H NMR, 13C NMR and LCMS methods. The photophysical properties of the obtained dyes were investigated in solvents of different polarity. The electronic transition mechanism, sensitivity to acids and bases, color and structure change, and pH sensitivity of the obtained dyestuffs were investigated by UV-Visible Region (UV-VR) Spectroscopy.