An Experimental and nonlinear analytical study on composite slabs with expanded metal used as metal decking
Genişletilmiş metalin kalıp donatı olarak kullanıldığı bileşik döşemeler üzerine deneysel ve doğrusal olmayan anditik bir çalışma
  1. Tez No: 82776
  2. Yazar: ÖZGÜR TENGİRŞENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KEYDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
oz genişletilmiş metalin kalip-donati olarak kullanıldığı bileşik döşemeler üzerine deneysel ve doğrusal olmayan analitik bir çalışma TENGİRŞENK, Özgür Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Engin Keyder Mayıs 1999, 91 sayfa Genişletilmiş metalin betonarme döşemelerde kalıp-donatı olarak kullanılabilirliği deneysel ve analitik olarak araştırılmıştır. Bu amaçla beş adet numune denenmiştir. Deney sonuçlarında genişletilmiş metalin kalıp-donatı olarak uygun olduğu belirlenmiştir. Malzemenin aderans ve çatlama yönünden benzerlerinden daha üstün özellikleri olduğu da gözlenmiştir. Çalşmada ayrıca üç boyutlu sonlu eleman modelleri oluşturulmuş ve doğrusal olmayan analiz yapılmıştır. İVAnalitik sonuçların deneysel verilerle uygunluk içerisinde olduğu gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Genişletilmiş metal, kalıp-donatı, doğrusal olmayan analiz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXPERIMENTAL AND NONLINEAR ANALYTICAL STUDY ON COMPOSITE SLABS WITH EXPANDED METAL USED AS METAL DECKING TENGİRŞENK, Özgür M.Sc, Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Engin Keyder May 1999, 91 pages The feasibility of the use of expanded metal as metal decking in reinforced concrete slabs was investigated both experimentally and analytically. Five specimens were tested. It was observed that expanded metal is suitable to be used as metal decking. It provided excellent bond and very favorable cracking characteristics. Three dimensional finite element models were constructed and nonlinear analyses were carried out. The analyses results were in good agreement with experimental data. Keywords : Expanded metal, metal decking, nonlinear analyses m