İş ilişkisinde işçinin internet e-posta kullanımının izlenmesi ve gözetlenmesi
Monitoring and surveillance of the employee's internet and e-mail usage in the employment relation
- Tez No: 827766
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ASTARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Çalışma yaşamı açısından, internet ve e-postanın iş görmekte kullanılan bir iş aracı haline geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır. İnternet ve e-posta kullanımının geçmişte günler, haftalar alan işlerin dakikalar içinde sonuçlandırılması teknolojik gelişmelerin iş ilişkilerindeki pozitif yansımalarından biri olduğu ifade edilmelidir. Bununla beraber yeni teknolojik yöntemler, işverenin denetim hakkını kullanırken başvurduğu araçlarında değişmesine neden olmuştur. İşçinin internet ve e-posta kullanımının izlenme ve gözetlenmesi, işverenin denetim hakkının kullanmasıdır. Bu durum işçinin kişilik hakları ile temel hak ve özgürlüklerini, işverenin yönetim hakkı ve girişim özgürlüğü ile karşı karşıya getirir. Tarafların hak ve menfaatleri arasındaki bu çatışmanın adil bir şekilde dengelenmesi icap eder. Çalışmamızın amacı, tarafların çatışan menfaatlerini, işçinin internet ve e-posta kullanımının izlenmesi ve gözetlenmesinin hukuka uygun bir şekilde gerçekleşmesinin ilke ve koşullarını ulusal ve uluslararası mevzuattaki düzenlemeler ve yargı kararları ışığında ele almaktır.
Özet (Çeviri)
Regarding working life, it would not be wrong to say that the internet and e-mail have become tools used to do work. One of the positive reflections of technological developments in employment relations is the completion of work that took days or weeks in the past within minutes, thanks to the internet and e-mail. Simultaneously, new technological methods have caused the employer to change the tools it uses while exercising its right of control. Monitoring the employee's internet and e-mail usage is the employer's exercise of its right of superintendence. This situation brings the employee's personal and fundamental rights and freedoms against the employer's right to management and freedom of enterprise. It is necessary to balance this conflict between the rights and interests of the parties fairly. Our study aims to handle the conflicting benefits of the parties, the principles and conditions of the monitoring and surveillance of the employee's internet and e-mail use to take place in accordance lawful in the light of national and international regulations and judicial decisions.