Polygala myrtifolia bitkisinin fitokimyasal analizi
Phytochemical investigation of Polygala myrtifolia L.
- Tez No: 827768
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 4367
Özet
Bu araştırmada kullanılan Polygala myrtifolia yaprakları, 2021Ağustos ayında Mersin ili Mezitli ilçesinden toplandı. Elde edilen metanol ekstresinin DPPH testi EGEMATAL hizmet alımı ile yapıldı. DPPH testine göre en yüksek aktivitenin (%81.40) 2000µg/mL konsantrasyondaki ekstrakta, en düşük aktivitenin (%9.62) 50µg/mL konsantrasyonda hazırlanan ekstrakta olduğu görülmüştür. Sıvı sıvı ekstraksiyon çalışmaları ile farklı çözgenler kullanılarak metanol ekstresinden heksan, diklorometan ve bütanol ekstreleri elde edildi. Bileşiklerin apolar ve polar ekstraktlardan izolasyonu için kolon kromatografisi, kromatotron, kristalleştirme ve çökeltme yöntemleri kullanıldı. Çalışmalarımız sonucunda 3 bileşik izole edildi. İzole edilen bileşiklerden ikisinin yapısı 1D - 2D NMR ve literatür verileri kullanılarak aydınlatılırken, bir bileşiğin yapısı madde miktarının yeterli olmaması nedeni ile aydınlatılamadı. Bileşik 1 (1,5-anhidroglusitol) ve Bileşik 2 (Frutinone A) Polygala myrtifolia bitklisinden ilk kez izole edildi.
Özet (Çeviri)
The leaves of Polygala myrtifolia used in this study were collected from Mersin province Mezitli district in August 2021.The DPPH test of the obtained methanol extract was performed with EGEMATAL service purchase. According to the DPPH test, the highest activity (81.40%) was in the extract at 2000µg/mL concentration, and the lowest activity (9.62%) was in the extract prepared at 50µg/mL concentration. Hexane, dichloromethane and butanol extracts were obtained from the methanol extract by using different solvents with liquid liquid extraction studies. Column chromatography, chromatotron, crystallization and precipitation methods were used for the isolation of compounds from apolar and polar extracts. As a result of our studies, 3 compounds were isolated. While the structures of two of the isolated compounds were elucidated using 1D -2D NMR and literature data, the structure of a compound could not be elucidated due to insufficient amount of substance. Compound 1 ( 1,5-anhydroglucitol ) and Compound 2 (Frutinone A) were isolated for the first time from the plant Polygala myrtifolia.