The effect of agomelatine on immunomodulatory properties of microglial cells in experimental neurodegenerative disease model, in-vitro study
Deneysel nörodejeneratif hastalik modelinde, agomelatinin mikrogriyal hücrelerin ümmunomodülatör özelliklerine etkisi: ın vitro çalışma
  1. Tez No: 827769
  2. Yazar: ABUBAKER YOUSIF ABDALLA ELAMIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ÖNGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Agomelatin, yeni bir antidepresandır. Bilişsel fonksiyonları, belleği ve uykuyu artırır. Ayrıca, nörogelişimsel bozukluklarda oksidatif stres ve iltihaplanmaya karşı koruma potansiyeline sahiptir. Ancak, agomelatinin BV2 mikrogliyal hücrelerinde LPS tarafından indüklenen hasara karşı koruyucu yetkinliği henüz araştırılmamıştır.Bu çalışmada, agomelatinin nörodejeneratif hastalıklarda BV2 hücrelerinin immünomodülatör özellikleri üzerindeki potansiyel etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Literatürde in vitro çalışmalarda kullanılan çeşitli agomelatin konsantrasyonları bildirilmiştir. Agomelatin, BV2 hücrelerinde 2 µM'dan 200 µM'a kadar değişen dozlar dahil olmak üzere bu değişkenlikleri tespit etmek için çeşitli konsantrasyonlarda test edildi. Benzer şekilde BV2'nin LPS'ye duyarlılığı da farklılık gösterebilir ve farklı yanıtlara ve toksik etkilere yol açabilir. Bu yüzden farklı LPS konsantrasyonları da (0,001 µg/ml ile 2 µg/ml arasında değişen) test edildi. Deney tasarımı, agomelatin'in BV2 hücreleri üzerindeki LPS toksisitesine karşı koruyucu özelliklerini araştırmak için MTT analizlerinin kullanımını içermektedir. Sonuç olarak; dozlar agomelatin için 25μM ve 50μM, LPS için 1μg/ml olarak belirlendi. İstatistiksel analizler, agomelatin'in BV2 hücre canlılığı üzerinde doza bağlı bir etkiye sahip olduğunu ve BV2 hücrelerinin uzun süre agomelatin'e maruz bırakılmasının canlılıklarını azalttığını gösterdi. 1 μg/ml dozunda LPS, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hücre canlılığını önemli ölçüde azaltırken (P < 0.001), hem 25μM hem de 50μM agomelatin uygulanması LPS'nin toksik etkilerini önemli ölçüde azalttı (P < 0.001). DMSO grupları, kontrol grubuna göre önemli ölçüde daha düşük hücre canlılığı gösterdi, bu da potansiyel bir toksik etkiyi göstermektedir. Sonuç olarak, agomelatin, LPS tarafından indüklenen toksisiteye karşı potansiyel bir koruyucu etki göstermiştir. Bununla birlikte, bu etkilere rağmen, uzun süreli etkileri ve DMSO'nun negatif etkileri göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Agomelatine is a novel ‎antidepressant. It enhances cognitive functions, memory, and sleep. It also holds potential ‎benefits in neurodevelopmental disorders, where it protects against oxidative stress and inflammation. However, the ‎protective capabilities of agomelatine against LPS-induced damage in BV2 ‎microglial cells remain unexplored. This study aimed to explore the ‎ potential effect of agomelatine on immunomodulatory properties of BV2 cells ‎in neurodegenerative diseases.‎ Literature ‎reported various agomelatine concentrations used in in vitro studies. Agomelatine was tested across various concentrations to acknowledge these variabilities, ‎including doses from 2 up to 200 µM on BV2 cells. Similarly, the ‎sensitivity of BV2 to LPS can also vary, leading to differing responses and toxic effects. Therefore; different ‎concentrations of LPS (ranging from 0.001 to 2 µg/ml) were also tested. The experimental design ‎involved using MTT assay to investigate agomelatine's protective properties ‎against LPS toxicity on BV2 cells.‎ Finally; the doses determined to be used were 25µM and 50µM for agomelatine and 1µg/ml for LPS. Statistical analysis showed that agomelatine has a dose-dependent effect on BV2 cell viability, and subjecting the BV2 cells to agomelatine for a prolonged duration decreased their viability. LPS at 1 μg/ml significantly ‎decreased viability compared to the control group (P < 0.001), while adding ‎agomelatine at both 25μM and 50μM significantly mitigated the toxic effects of LPS (P < 0.001). DMSO groups showed significantly lower cell viability than the control group, indicating a potential toxic effect. ‎ In conclusion, agomelatine has shown a potential protective effect against LPS-induced toxicity. Despite this potency, prolonged and DMSO negative effects should not be ignored.