Hemşirelik eğitiminde venöz kan örneği alma becerisinin kazandırılmasında sanal oyun simülasyon yönteminin etkinliği
The effectiveness of virtual game simulation in imparting venous blood sample collection skill in nursing education: a randomized controlled study
  1. Tez No: 827772
  2. Yazar: TURGAY YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Sanal Sanal Oyun Simülasyonu (SOS), dijital bir öğrenme ortamında kısmi dallandırmayı kullanarak kullanıcılara gerçekçi bir deneyim sunmayı amaçlar. Bu simülasyonlar, hemşirelik öğrencilerinin kendi kliniklerinde karşılaşmadıkları klinik karar verme senaryolarını deneyimlemelerine olanak tanır. Bu tür simülasyonlarda öğrencilere genellikle anında geri bildirim sağlanır, böylece öğrenme sürecini hızlandırırlar. Amaç: Hemşirelik öğrencilerine VKÖA becerisinin kazandırılmasında sanal oyun simülasyon yönteminin etkinliğini incelemektir. Tasarım: Randomize kontrollü çalışma tasarımı kullanılmıştır. Katılımcılar: Araştırmaya 2022-2023 eğitim öğretim döneminde Türkiye'nin bir hemşirelik fakültesindeki 128 öğrenci katılmıştır. Yöntem: Bu çalışmadaki öğrenciler Sanal Oyun Simülasyon Grubu (n=64) ve Kontrol Grubu (n=64) olmak üzere iki gruptan birine rastgele atanmıştır. Standart eğitime bütün öğrenciler katılırken sadece deney grubu SOS internet sitesine giriş yapmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında; Birey Tanıtım Formu (Ek I), Venöz Kan Örneği Alma Bilgi Formu (VKÖABF), Venöz Kan Örneği Alma Uygulama Kontrol Listesi (VKÖAUKL), Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği (ÖMÖKGÖ), Görsel Kıyaslama-Konfor Ölçeği (GKÖ) ve SOS hemsirelab.com internet sitesi kullanıcı istatistikleri formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde Statistical Package for the Social Sciences 25.0 versiyonu kullanılmıştır. Araştırmanın yürütülmesinde İzmir Bakırçay Üniversitesi'nden Etik Kurul ve araştırmanın yapılacağı kurumdan kurum izni alınmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol grupları arasında sanal oyun simülasyonunun gelecekteki eğitimlerde kullanılma potansiyeline dair benzer olumlu görüşler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Virtual Game Simulation (VGS) aims to provide users with a realistic experience within a digital learning environment by utilizing partial branching. These simulations allow nursing students to experience clinical decision-making scenarios they may not encounter in their own clinical practices. Such simulations often provide students with immediate feedback, thereby accelerating the learning process. Objective: To examine the effectiveness of virtual game simulation in imparting the skill of Venous Blood Sampling (VBS) to nursing students. Design: A randomized controlled study design was used. Participants: 128 students from a nursing faculty in Turkey during the 2022-2023 academic year participated in the research. Methods: Students in this study were randomly assigned to the Virtual Game Simulation Group (n=64) or the Control Group (n=64). While all students attended the standard education, only the experimental group accessed the VGS website. Data collection tools used in the study included Personal Introduction Form (Appendix I), Venous Blood Sampling Knowledge Form (VBSKF), Venous Blood Sampling Practice Control List (VBSPCL), Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale (SSSCILS), Visual Comparison-Comfort Scale (VCCS), and user statistics form from the VGS website hemsirelab.com. Evaluation: Data analysis was performed using the Statistical Package for the Social Sciences version 25.0. Ethical approval and institutional permission for the study were obtained from Izmir Bakircay University. Findings: Similar positive views about the potential of using virtual game simulation in future training were identified between the experimental and control groups.