Baby boomer, X ve Y kuşakları için boy, kilo ve vücut kitle indeksinde norma dayalı ölçek oluşturma
Norm-referenced scoring in height, weight and body mass index for baby boomer, X and Y generation
  1. Tez No: 827784
  2. Yazar: ÖZGE SUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN GÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ülkelerin antropometrik verilerindeki değişkenlik düşünüldüğünde boy, kilo ve vücut kitle indeksinde(vki) , Dünya Sağlık Örgütü'nün referans değerindense kendi bireylerinin değerleri ile norma dayalı ölçek oluşturması gerekmektedir. Araştırmada 2008-2019 yılları arası yapılan Türkiye Sağlık Araştırması verileri kullanılmıştır. Veriler araştırma yılı, boy, kilo, cinsiyet ve yaş sütunları Excel üzerinde birleştirilmiştir. 18 yaş üstü bireyler seçilip, araştırma yılından yaş değerleri çıkarılarak doğum yıllarına ulaşılmıştır. Bu değerler incelenip boy değişkeninde 52cm , kilo değişkeninden 20kg ve 30kg verileri hatalı kabul edilmiştir. 2008-2019 yılları arası yapılan araştırmalarda 18 yaş üstü toplam 101.559 kişiden, eksik/hatalı 5.854 kişinin verisi çıkarılmıştır. Ölçekler; normal dağılımdan yararlanan STANİNE ve nokta kestirim yöntemini baz alan GRİSNİNE yöntemleri ile oluşturulmuştur. Kuşak, cinsiyet gözeterek ayrılan boy, kilo ve vki değerlerinde oluşturulan ölçeklerin sınır değerleri her iki yöntemde de paralellik göstermektedir. Görece çarpıklık değeri yüksek veri kümelerinde ise GRİSNİNE yöntemi STANİNE yöntemine göre daha başarılı bir temsiliyle göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the variability in the anthropometric data of countries, it is necessary to create a norm-based scale with the values of its own individuals, rather than the reference value of the World Health Organization in height, weight and body mass index (BMI). The data of the Türkiye Health Survey conducted between 2008-2019 were used in the study. The data were combined in Excel by year of research, height, weight, gender and age columns. Individuals over the age of 18 were selected, and the years of birth were obtained by subtracting the age values from the research year. These values were examined and the data of 52cm in the height variable, 20kg and 30kg in the weight variable were accepted as incorrect. In the researches conducted between 2008-2019, data of 5,854 people who are incomplete/incorrect were obtained from a total of 101,559 people over the age of 18. Scales; It was created by STANINE, which uses normal distribution, and GRISSINE, which is based on the point estimation method. The limit values of the scales created in terms of height, weight and BMI separated by generation and gender show parallelism in both methods. In data sets with high relative skewness, the GRISSINE method showed a more successful representation than the STANINE method.