Anasınıfı eğitimi alan ve almayan ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin akademik başarılarının karşılaştırılması
- Tez No: 52545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜN ERSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çocuk gelişimi ve eğitimi, yüzyılımızın başında ele alınarak incelenmeye başlanmış, bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmış, kuramlar üretilmiştir. Çocuğun gelişimine etki eden en önemli etmenlerden biri de kuşkusuz eğitimdir. Eğitimin erken yaşlardan başlaması, çocuğun gelişimlerini şekillendirmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle Türk milli eğitim sistemi içinde ilkokula bağlı olarak etkinlik gösteren erken yaş eğitimi çalışmaları 1980'li yıllarda başlamış ve günümüze kadar uzanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir eğitim politikası olarak kabul ettiği anasınıfı eğitiminin yaygınlaştırılması çabaları, temel eğitim çağına en yakın yaş grubunu hedef alması ve açılma kolaylıkları nedeni ile ilköğretim okulları bünyelerinde hızla çoğaltılmaya başlanmıştır. Anasınıfı eğitiminin, ilköğretim birinci sınıftaki çocukların akademik başarılarına etkisi konulu bu araştırmanın birinci bölümünde, aile yapılarına yer verilmiş, ailenin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel düzeyleri ile ilgili bilgiler sunulmuş, çocuğa olan eğitimsel yaklaşımlar açıklanmaya çalışılmıştır. Dünyada ve Türkiye'de okulöncesi eğitimi çalışmalarına değinilmiş, anasınıfı eğitimi ile ilgili yapılan etkinliklere yer verilmiştir. İlkokula başlayan çocuğun okula ait tutumları, okul olgunluğu, ailelerin okulla olan ilişkileri ve okulda öğrenme konularına değinilmiştir. Anasınıfı eğitim programından yararlanarak ilkokula başlayan çocukta oluşan bilgi ve beceri birikimi onu, diğer yaşıtlarından daha farklı kılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, Okulöncesi eğitimi Genel Müdürlüğü'nden eğitimi elde edilen verilere göre, ilköğretim kurumları bünyesinde ve isteğe bağlı olarak etkinlik gösteren anasınıflarından tüm çocuklar yararlanamamaktadır. Bu da çocuklar arasında eğitime bağlı farklılıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte, farklı genetik özelliklerle, farklı aile ve sosyal çevrelerden gelen çocuklar, ilköğretime başladıklarında, onlardan okula uyum göstermesi, söz dinlemesi ve ödevlerini yapmaları istenir. Bu durumda çocuğun okula uyumunu sağlayarak akademik başarısını yönlendirecek olan ilköğretim kurumlarına önemli görevler düşmektedir.Verilen bu bilgilerin yanısıra konu ile ilgili yapılan benzer araştırmalar sunulmuş, araştırmanın problemi belirtilerek, alt problemler verilmiş, sayıltılar, sınırlılıklar ve tanımlar açıklanmaya çalışılmıştır. II. Bölümde, araştırmanın yöntemine değinilmiştir. Çalışmanın Evren'ini İzmir ili oluşturmuş, il sınırları içinde kalan ve random örneklemle belirlenen sekiz ilçeden, yine aynı yöntemle sekiz ilköğretim kurumu seçilerek belirtilmiştir. Belirlenen bu kurumların birinci sınıflarına devam eden, anasınıfına gitmiş 120 öğrenci ve anasınıfına gitmemiş 120 öğrenci olmak üzere toplam 240 öğrenci örneklem grubunu oluşturmuştur. Okul müdürlüklerinde bulunan ve örneklem grubuna ait not çizelgeleri ile ailelerine ilişkin bilgi formları alınarak, inceleme çalışmaları yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesi ise, iki bölümde açıklanabilir. Birinci bölümde ailelerin ekonomik düzeyi ve eğitim durumlarının mutlak sıklıkları ölçülerek aritmetik ortalamaları alınmış ve başarıdaki etkileri aranarak bilgi olarak sunulmuştur. İkinci bölümde ise, öğrencilerin her ders için aldıkları sınav sonuçlan mot dağılımlarına göre incelenmiş ve mutlak sıklıkları bulunarak, anasınıfından gelen ve gelmeyen öğrencilerin standart sapmaları ve aritmetik ortalamaları alınmış, akademik başarılarda anlamlı bir fark olup olmadığını saptamak içtin“t”testi uygulanmıştır. Araştırmanın III. bölümünde, elde edilen veriler tablolaştırılarak sunulmuş, tablolardaki sayısal değerler açıklanarak yorumlanmıştır. IV. bölümde araştırmanın sonuçları açıklanmaya çalışılarak öneriler sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, anasınıfı eğitimi ilköğretim okullarının birinci sınıflarına giden çocukların akademik başarılarına olumlu yönde etki etmektedir. Araştırmaya göre her çocuk okulöncesi eğitiminden yararlandırılmalıdır. İlköğretim kurumlarındaki öğretmenlerin, öğrenci farklılıklarına özen göstererek, sınıf içi eğitimini ilgi çekici hale getirmelidir. Öğrencilere ait sosyal ve duygusal gelişimleri izlemek amacı ile gözlem formlarının oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The studies on development and education of preschool children have taken into consideration at the beginning of 20th century. Many investigations have made and theories produced. One of the most important factor that influence the development of a child is certainly education. The early commencement of education is also important for the development of a child. This figure indicates that early-age educational studies have started 80' s depending on the primary schools of the Turkish National Education System. As an education policy of the Ministry of National Education, these kinds of schools have established in the body of the primary Educational Schools. The idea behind it was the opening, easiness of the schools and the targeted child's group. So, this kind of schools has spread widely within a relatively short time. This submitted study consists of four Chapters. In the Chapter I, the structures of family, their social-economical and social-cultural level have given and tried to explain their approaches to the child. Attaining to the researches in the world, as well as in Türkiye, the subjects such as the behaviors of a child who enter to the primary school, the contact of the family with the management and learning capabilities in the school have been investigated. The knowledge and capability of a child who used the Day Care School differ him from the others in equal age who did not visited those schools. According the data obtained from the concerned unit of the Ministry of National Education, it has been up to now not possible to create an opportunity to visit all children in preschool-age those optional schools. Children who are being formed by various genealogical and social environments and have different genetic characters, have to obey all orders coming from teachers and finish their homework' s on time and correctly when they immediately enter to the primary schools. At this point, the Primary Educational Institutions have a great and important duty such as theV performing of the integration of the children to the school and direction of their academically successes. Besides of all given information, the similar studies have submitted, problems and sub-problems have opened up, assumptions, limitations and descriptions have clarified. In the Chapter II, the methodology of the investigation has submitted. The population of the concerned study, namely“The Impact of the Day Care Schools to the Academically Successes of the Students in the First Class of the Primary School”, is the İzmir Province. The selections of eight small cities of İzmir and selection of primary schools in these cities are random. The sampling group consists of two categories. The first set concerns with 120 students who visited Day Care Schools, and the other set has the same number of students, but they did not visit those schools. Their point-tables and family status have obtained from school management. The analyzing of the data can separate into two sections. In the first section, the absolute frequencies, averages of the economical and educational status of family have calculated. In the second section, the Student-t test has applied to the exam- points of each lectures by using absolute frequencies, averages and standard deviations compared to students come from Day Care Schools or not. In the Chapter III, all results obtained have been tabulated and interpreted. In the Chapter IV, the results have concluded and some proposal submitted. According to the results, Day Care Schools influence the academic successes of the students in the first class of primary schools. Therefore, the teachers must take care about these differentiation's among students come from various directions, so the teaching and learning events would be more attractive and useful. It would be a useful tool to make some formulae that reflect social and emotional progresses of the students.