Girişimciliğin önemi ve ön lisans öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerinin belirlenmesi: İstanbul'da bir vakıf üniversitesi ön lisans öğrencileri üzerinde bir araştırma
The importance of entrepreneurship and determining the entrepreneurial tendencies of associate degree students: A research on associate degree students of a foundation university in Istanbul
  1. Tez No: 827828
  2. Yazar: VOLKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bugün yeni dünya düzeninde, girişimcilik kavramının toplumsal refahın sağlanmasında ve bölgeler arasındaki kalkınmanın dengelenmesindeki önemi giderek artmaktadır. Çevresel faktörlerdeki belirsizliklere rağmen inovasyon, karar verme, eleştirel ve yaratıcı düşünme ve riski göze alma gibi vasıflar taşıyan girişimciler modern uygarlığın gelişmesinde önemli bir yere sahiptirler. Bu bağlamda dünyadaki gelişme ve değişimleri takip edebilmek için ülkemiz gençlerinin girişimcilik potansiyelini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılması önemlidir. Girişimcilik özelliklerinin kazanılmasında eğitim olmazsa olmazdır. Ancak eğitim alanındaki düzenlemelerle bugünün öğrencilerini yarının başarılı girişimcilerine dönüştürmemiz mümkün olabilir. Bu çalışmamızın amacı da, İstanbul Kent Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören öğrencilerin girişimcilik seviyelerini belirlenmeye çalışılmıştır. Risk alma, yaratıcılık, yenilikçilik ve bağımsızlık gibi özellikler, kişinin potansiyelini belirlemek için önemli faktörler olarak kabul edilir. Bu özellikler, kişinin işe yarar ve önemli becerilerini gösterir ve onların potansiyelini belirlemekte kullanılabilir. Bu bağlamda ayrı bölümlerde öğrenim gören önlisans öğrencileri ile anketler yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, in the new world order, the concept of entrepreneurship is becoming increasingly important in ensuring social welfare and balancing development between regions. Despite the uncertainties in environmental factors, entrepreneurs with qualities such as innovation, decision-making, critical and creative thinking and risk-taking have an important place in the development of modern civilisation. In this context, it is important to carry out studies to increase the entrepreneurship potential of the youth of our country in order to follow the developments and changes in the world. Education is indispensable for the acquisition of entrepreneurial qualities. However, with the arrangements in the field of education, it may be possible to transform today's students into successful entrepreneurs of tomorrow. The aim of this study is to determine the entrepreneurship levels of students studying at Istanbul Kent University Vocational School. Characteristics such as risk-taking, creativity, innovation and independence are considered as important factors to determine one's potential. These characteristics show the useful and important skills of the person and can be used to determine their potential. In this context, questionnaires were conducted with associate degree students studying in different departments and the results were evaluated.