Üniversite öğrencilerinin girişimcilik özelliklerinin belirlenmesi
Characterization of university students' entrepreneurship
- Tez No: 358169
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Girişimcilik; dört üretim faktörü olarak bilinen, emek, sermaye, teknoloji ve doğal kaynakların bir araya getirilerek mal veya hizmet üretme sürecini kapsar. Girişimci ise; mal ve hizmet üretmek üzere, pazardaki fırsatları değerlendiren, sermaye, emek ve doğal kaynaklar gibi üretim faktörlerini bir ayaya getirerek risk üstlenen kişidir. Girişimcilik ruhu genetik olabileceği gibi, aile, çevre ve eğitim gibi çeşitli unsurlarında girişimcilik ruhunun gelişmesinde çok önemli etkenler olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Gelişmiş ve uygar toplumlarda yüksek öğrenim görmüş bireylere ?eğitilmeye hazır hale gelmiş kişiler? olarak bakılmaktadır. Diğer toplumlara nazaran daha girişimci olduğu kabul edilen Türk insanının da, üniversiteye adımını atan her bir öğrenciye“girişimci adayı”gözüyle bakması gerekir. Üniversiteler verdikleri eğitimle öğrencilerin girişimcilik eğilimlerinin farkında olmasını sağlamalı ve öğrencilerini girişimciliğe yönlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is known as the four factors of production, labor, capital, technology, and natural resources to produce goods or services includes the process of bringing together. If the entrepreneur, in order to produce goods and services on the market, evaluating opportunities, capital, labor and natural resources as well as a pad, bringing the risk factors of the person claimed. The spirit of entrepreneurship can be genetic, family, as well as various aspects of environment and education are important factors in the development of the entrepreneurial spirit is a fact that can not be denied. Developed and civilized societies, individuals with high education“be ready to be educated”persons are regarded as. Turkish people are considered to be more entrepreneurial than other societies, the university, each student who step“potential entrepreneurs”need to look in the eyes. Universities should ensure they and their students to be aware of trends in entrepreneurship, entrepreneurship education should guide the students.