Sağlık turizmi destinasyonunun erişilebilir turizm açısından değerlendirilmesi ve Kuşadası'nın erişilebilir bir kent olarak tasarlanması
Evaluation of health tourism destination in terms of accessible tourism and designing Kuşadası as an accessible city
  1. Tez No: 827829
  2. Yazar: EMEL İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ALTIOK GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Turizmi (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma sağlık turizmi destinasyonu olan Kuşadası'nın erişilebilir turizm açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniğiyle yapılmıştır. Çalışmada güvenilirlik ve geçerliği sağlamak için 60 katılımcıyla anket yapılarak pilot çalışma gerçekleştirilmiştir. Örneklem boyutu hesaplanarak 342 kişiyle anket yapılmıştır. Yapılan anketlerde katılımcılar erişilebilirlik standartları oluşturulurken ölçüt olarak alınan engelli, ileri yaş, hamile bireylerden ve bebek arabası kullanıcılarından oluşmuştur. Anketlerin analizleri yapılırken veriler lisanlı SPSS 25 paket programından yararlanılmıştır. Yapı geçerliliği için açıklayıcı faktör analizi yapılmıştır ve yapı geçerliliğini sağlamlaştırmak için AMOS paket programı kullanılarak doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Güvenilirlik için iç tutarlılık katsayısı Cronbach's Alpha test istatistiğinden yararlanılmış. Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken değişkenlerin normal dağılımdan gelmeleri nedeniyle T testi ve ANOVA testinden yararlanılmıştır. ANOVA testinde farklılık olması durumunda varyansların Tukey testi ile farklılıklar hesaplanmıştır. Kuşadası'nın fiziksel erişilebilirlik düzeyinin ortalama olarak 35.04 olduğunu belirlenmiştir. Standart sapma (SS) 7.26 olarak hesaplanmıştır. Bu istatistikler, Kuşadası'nın fiziksel erişilebilirlik düzeyi hakkında genel bir anlayış sağlar ve bu alanda geliştirmeler yapılması gerekip gerekmediğini değerlendirmek için kullanılabilir. Demografik verilerde sorulmuş olan cinsiyet, yaş, meslek, engel türü ve Kuşadası'nda yaşama süresiyle ilgili T-testi yapıldığında her birinin erişilebilirlik ilişkisi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulgular arasında gösterilmektedir. Bu çalışmada Kuşadası erişilebilirlik açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda Kuşadası'nın cinsiyet, yaş, engel türü, fark etmeksizin orta seviyede erişilebilir bir yer olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate Kuşadası, which is a health tourism destination, in terms of accessible tourism. The research was conducted with the survey technique, one of the quantitative research methods. A pilot study was conducted by conducting a questionnaire with 60 participants to ensure reliability and validity in the study. By calculating the sample size, a survey was conducted with 342 people. In the surveys, the participants consisted of disabled, elderly, pregnant individuals and stroller users, which were taken as criteria while establishing accessibility standards. While analyzing the questionnaires, the data was used from the licensed SPSS 25 package program. Explanatory factor analysis was performed for construct validity and confirmatory factor analysis was performed using AMOS package program to consolidate construct validity. The internal consistency coefficient Cronbach's Alpha test statistic was used for reliability. While examining the differences between the groups, t and ANOVA tests were used because the variables came from the normal distribution. In case of differences in the ANOVA test, the differences were calculated with the Tukey test of variances. It has been determined that the physical accessibility level of Kuşadası is 35.04 on average. The standard deviation (SD) was calculated as 7.26. These statistics provide an overall understanding of Kusadasi's level of physical accessibility and can be used to assess whether improvements are needed in this area. When the T-test is performed regarding gender, age, occupation, type of disability and length of life in Kuşadası, which is asked in demographic data, it is shown that there is no statistically significant difference between the accessibility relationship of each.In this study, Kuşadası was evaluated in terms of accessibility. As a result of the study, it was revealed that Kuşadası is not an accessible place regardless of gender, age, disability type.