Sığırlarda insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) geni polimorfizmi ile süt verim özellikleri arasındaki ilişkiler üzerine bir meta analizi
A meta analysis on the relationship between insulin-like growth factor-1 (IGF-1) gene polymophism and milk production traits in cattle
  1. Tez No: 827830
  2. Yazar: SERKAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMİŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı daha önceden yapılmış olan araştırma sonuçlarından yararlanarak insülin benzeri büyüme faktörü–1 (IGF-1)'in büyükbaş hayvanlardan elde edilen verim sonuçlarının meta analizi yöntemi kullanarak daha güvenilir ve ortak bir sonucun elde edilip edilemeyeceğini araştırmaktır. Yöntem: Çalışma meta analizi yöntemi kullanılarak, veri setinin her bir genotip bölgesi için dominant; TT + CT ile CC, resesif; TT ile CT+TT, üstün-dominant; TT+CC ile CT farklılıkları ve ko-dominant için; TT ile CT, TT ile CC, ve CT ile CC farklılıkları için dört genetik model ile incelendi. Gen varyantlarına ait verim özelliği ortalamaları arasındaki ilişkinin gücünü değerlendirmek için standart ortalama farklılıkları (SMD), standart hataları ve %95 güven aralığı hesaplandı. Çalışma sonuçları homojen olduğunda sabit model, heterojen olduğunda ise şansa bağlı model uygulandı. Heterojenlik tahmini I2 istatistiği üzerine dayalı olarak hesaplandı. SMD sonuçlarında, çalışma sayısı fazla (n>10) olanlarda Cohen yöntemi ve çalışma sayısı az ise Hedges yöntemi kullanıldı. Tüm istatistiksel analizler STATA sürüm 11.2 (Stata corp. 2001, Stata Statistical Software) paket programı kullanılarak yapıldı. Belirlenen 0.05'ten küçük bir p değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: IGF-1 gen polimorfizminin sığırların laktasyon süt verimi, yağ verimi, yağ içeriği, protein verimi ve protein içeriği üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu göstermektedir. IGF-1 gen polimorfizminin süt verimi özelliği üzerinde genel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmektedir. Yağ verimi ve yağ içeriği açısından TT-CT genotipleri arasında, protein verimi ve protein içeriği açısından TT-CC ve TT-CT genotipleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Uygulanan meta analizi sonucunda IGF-1 gen polimorfizminin süt verimi özellikleri üzerindeki etkisinin bazı önemli farklılık gösterebileceği ortaya konmuştur. Ancak, bu sonuçların doğrulanması için daha fazla çalışma yapılması, farklı popülasyonlarda ve ırklarda tekrarlanması ve daha büyük örneklem gruplarıyla çalışılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate whether a more reliable and common result can be obtained by using the meta-analysis method to analyze the yield results obtained from large ruminant animals, based on previous research findings related to insulin-like growth factor-1 (IGF-1). Method: The study employed the meta-analysis method and examined four genetic models for each genotype region of the data set: dominant (TT + CT vs. CC), recessive (TT vs. CT + TT), over-dominant (TT + CC vs. CT), and co-dominant (TT vs. CT, TT vs. CC, and CT vs. CC). Standard mean differences (SMD), standard errors, and 95% confidence intervals were calculated to assess the strength of the relationship between the yield trait averages of the gene variants. The fixed model was applied when study results were homogeneous, and the random-effects model was applied when they were heterogeneous. The estimation of heterogeneity was calculated based on the I2 statistic. For SMD results, Cohen's method was used when the number of studies was high (n > 10), and Hedges' method was used when the number of studies was low. All statistical analyses were performed using STATA version 11.2 (Stata Corp. 2001, Stata Statistical Software). A p-value less than 0.05 was considered statistically significant. Findings: The IGF-1 gene polymorphism appears to have limited effects on lactation milk yield, fat yield, fat content, protein yield, and protein content in cattle. There was generally no significant overall effect of the IGF-1 gene polymorphism on milk yield. However, significant differences were observed between TT-CT genotypes for fat yield and fat content, and between TT-CC and TT-CT genotypes for protein yield and protein content. Results: The impact of IGF-1 gene polymorphism on milk yield may vary according to genotype and specific traits. However, further studies are needed to confirm these results, and analyses should be conducted in different populations and breeds with larger sample groups to deepen our understanding of this matter.