Holstein ırkı sığırlarda intra-venöz glikoz uygulamasının bazı üreme hormonları, süperovulasyon başarısı ve embriyo kalitesine etkisi
The impact of intra-venous glucose treatment on some reproductive hormones, superovulation success and transferable embryo number
  1. Tez No: 928086
  2. Yazar: ALAEDDİN OKUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BORGA TIRPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Erken laktasyon dönemindeki ineklerde enerji metabolizmasının metabolit ve hormonlar üzerine etkisi oldukça fazladır. Negatif enerji dengesi, süt ineklerinde fertilite problemlerini artırarak, embriyo üretim başarısı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olmaktadır. Bu çalışmada, intra-venöz (iv) glikoz uygulaması ile enerji metabolizması desteklenerek, folikül gelişiminin pozitif yönde etkilenmesi ve buna bağlı olarak transfer edilebilir embriyo sayısının artırılması hedeflenmiştir. Ayrıca, embriyo üretim başarısında rol oynayan Folikül Uyarıcı Hormon (FSH), Östrojen (E2), Leptin (LEPT), İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1 (IGF-I) gibi bazı hormonların düzeylerindeki değişimler incelenmiştir. Ek olarak, glikoz, esterleşmemiş yağ asitleri (NEFA), beta-hidroksi bütirik asit (BHB) gibi enerji metabolizmasıyla ilgili bazı kan metabolitleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla, 14 baş donöre süperovulasyon uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubu (K) donörlerin aksine, deneme (D) grubu donörlere (n=7) 4 gün boyunca her intra-muscular (im) FSH enjeksiyonlarından önce 150- 200 ml intravenöz (iv) Dekstroz (%5) uygulanmıştır. K ve D grubu hayvanlardan süperovulasyon protokölünde yer alan iv glikoz ve im FSH uygulamaları öncesi (6.gün) ilk kan alımları yapılmış ve zaman 0. saat olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, iv glikoz ve im FSH uygulamalarının başlamış olduğu 7.günden itibaren 4 gün boyunca her FSH uygulaması öncesi bir kez, sonrasında 2 saatte bir olmak üzere 5 saatlik uygulamada 3 defa kan alınmıştır. Alınan kanlardan plazma elde edilerek insülin direnci hesaplanmış ve plazma glikoz, NEFA, BHB, FSH, leptin, östrojen ve IGF-I hormon düzeyleri tespit edilmiştir. Ayrıca, suni tohumlama günlerinde (11. gün) ultrasonografi (USG) yardımı ile gruplara ait sağ ve sol ovaryumdaki folikül sayıları (SağFS, SolFS), ortalama folikül sayıları (TFS), folikül çapları 9mm den büyük folikül (>9mm FS) sayıları ve ortalama folikül çapları (OrtFC) tespit edilmiştir. Yıkama gününde (18.gün) ise korpus luteum sayıları (TCLS) ve stereo mikroskop yardımı ile transfer edilebilir embriyo sayıları (TES) belirlenmiştir. D grubu donörlerinden daha fazla sayıda folikül (TFS), 9 mm'den büyük folikül (>9mm FS), korpus luteum (TCLS) ve transfer edilebilir embriyo (TES) elde edilirken (p0,05). Plazma analiz sonuçlarına göre 0. saatte plazma hormon ve metabolik parametre değerlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. Diğer yandan, iv glikoz ve im FSH uygulama günlerinde D grubu donörlerde plazma glikoz, FSH, leptin, östrojen ve IGF-I düzeyleri daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, iv. Glikoz uygulaması, plazma glikoz, IGF-I, LEPT, FSH ve E2 düzeylerini artırarak folikül gelişimini ve transfer edilebilir embriyo sayısını olumlu yönde etkilemiştir. Dolayısıyla, alt yapı koşulları uygun işletmelerde, embriyo üretim için kullanılan donörlere gonadotropin uygulaması öncesi iv glikoz uygulamasının faydalı olacağı sonucuna varılmıştır. Ancak, etki mekanizmasının iyi anlaşılabilmesi için daha fazla donörle, moleküler düzeyde incelemelerin de yer aldığı çalışmaların yapılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy metabolism plays a significant role in metabolite and hormone levels in cows during early lactation. Negative energy leads to fertility problems and adversely affects breeding studies and embryo production success. This study aims to investigate the effects of intravenous (iv.) glucose administration on follicle development, superovulation success, and the number of transferable embryos by improving the energy status. Moreover, the changes in the levels of some hormones playing a role in embryo production success such as; Follicle Stimulating Hormone (FSH), Oestrogen (E2), Leptine (LEPT), Insulin-Like Growth Factor-1 (IGF-I) were examined. Also, some blood metabolites related to energy metabolism such as; Glucose, Non- esterified Fatty Acids (NEFA), and Beta-hydroxy butiric acid (BHB) were evaluated. For this study, 14 donors underwent superovulation. Unlike the control group (C), the experimental (D) group (n=7) received intravenous 150 -200 ml intravenous (iv) Deskstroz (%5) glucose before intramuscular (im) FSH injections for four days. The first blood samples were taken from the animals in groups K and D before the iv Glucose and im FSH applications (Day 6) and the time was defined as hour 0 (0.th). In addition, starting from the 7th day, blood samples were taken three times in 5 hours: once before each FSH application, and then every 2 hours. Insulin resistance, plasma glucose, NEFA, BHB, FSH, Leptin, Estrogen, and IGF-I hormone levels were determined. On the artificial insemination (AI) day (Day11), the numbers of follicles on the right and left ovaries (Sağ FS ve Sol FS), total follicles (TFS), follicles bigger than 9mm (>9mm FS) and the average follicle diameters (OrtFC) were determined by ultrasonography and recorded. Also, on the flushing day (Day 18), the number of corpus luteum (TCLS) and the number of transferable embryos were determined by ultrasound and stereo microscope. As a result, while more follicles (TFS), follicles larger than 9 mm (>9mm FS), corpus luteum (TCLS), and transferable embryos (TES) were obtained from group D donors, no difference was detected in terms of mean follicle diameters (OrtFC). According to the plasma analysis results, no statistical difference was found between the groups in the plasma hormone and metabolic parameter values at hour 0. Group. However, on iv glucose and im FSH administration days, Group D had higher levels of plasma glucose, FSH, Leptin, Estrogen, and IGF-I (p0.05). In conclusion, iv. Glucose administration positively affected follicle development and the number of transferable embryos by boosting plasma glucose, IGF-I, LEPT, FSH, and E2 levels. Therefore, it can be claimed that in farms with suitable infrastructure conditions, iv glucose administration before gonadotropin application to donors used for embryo production could improve the success. However, it is thought that it would be beneficial to conduct studies with more donors and molecular level examinations in order to better understand the mechanism of action.