Gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımının 8.sınıf ortaokul öğrencilerinin görsel matematik okuryazarlıklarına, matematik öz-yeterlik algılarına ve akademik başarılarına etkisi
The effect of realistic mathematics education approach on visual mathematics literacy, perceptions of mathematics self-efficacy and academic success of 8th grade secondary students
- Tez No: 827853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı Gerçekçi Matematik Eğitimi yaklaşımının, Görsel Matematik Okuryazarlığına, Matematik Öz-Yeterlik Algısına ve akademik başarıya olan etkisini inceleyip bu yaklaşıma yönelik öğrenci görüşlerini almaktır. Diyarbakır ilinin Hani ilçesine bağlı bir devlet okulunda gerçekleştirilen bu araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri aynı anda kullanıldığından karma desenli bir araştırmadır. Araştırmanın nicel kısmında ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Ölçme aracı olarak Olasılık Başarı Testi, Görsel Matematik Okuryazarlığı Ölçeği ve Matematik Öz-Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Söz konusu testlerden elde edilen veriler; normallik analizleri, ilişkili ve ilişkisiz örneklemler t-testi yapılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunda 27'si deney grubunda, 25'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 52 öğrenci yer almaktadır. Araştırma sonucunda; akademik başarı değişkenini açısından deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunurken, Görsel Matematik Okuryazarlığı ve Matematik Öz-Yeterlik algısı değişkenleri açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmanın nitel kısmında ise içerik analizi kullanılmış, yarı yapılandırılmış Öğrenci Görüşme Formu aracılığıyla öğrencilerin Gerçekçi Matematik Eğitimi yaklaşımına yönelik görüşleri alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğrenciler Gerçekçi Matematik Eğitimi yaklaşımıyla ilgili:“Günlük hayatta kolaylık sağladığı”,“Soyut durumların somut hale getirilmesine yardımcı olduğu”,“Matematiği eğlenceli bir hale getirdiği”ve“Öğrenme kalıcılığını sağladığını”gibi ifadelerde bulunmuşlardır. Sayıları az da olsa bazı öğrenciler kendileri dışındaki grupların gürültü yaptıklarını bu nedenle bazen“Odaklanamama”sorunu yaşadıklarını belirtmişlerdir. Öğrencilerin çoğu, matematik dersinin kazanımlarında Gerçekçi Matematik Eğitimi yaklaşımının kullanılması gerektiğini, bazı öğrenciler ise her konunun öğretiminde bu yaklaşımın kullanılmaması gerektiğini ifade etmişlerdir. Öğrencilerin çoğunluğunun Gerçekçi Matematik Eğitimi yaklaşımına yönelik olumlu görüşlere sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the Realistic Mathematics Education approach on visual mathematics literacy, mathematics self-efficacy perception and academic success and to obtain student opinions about this approach. This research, which was conducted in a public school in the Hani district of Diyarbakır, is a mixed-design research as quantitative and qualitative research methods were used simultaneously. In the quantitative part of the research, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was used. Probability Achievement Test, Visual Mathematics Literacy Scale and Mathematics Self-Efficacy Scale were used as measurement tools. Data obtained from these tests; Normality analysis, related and unrelated samples were analyzed by t-test. The study group of the research includes a total of 52 students, 27 in the experimental group and 25 in the control group. As a result of the research; While there was a significant difference in favor of the experimental group in terms of the academic achievement variable, no significant difference was found in terms of the Visual Mathematics Literacy and Mathematics Self-Efficacy variables. In the qualitative part of the study, content analysis was used and students' opinions about the Realistic Mathematics Education approach were obtained through the semi-structured Student Interview Form. According to the findings, students made statements about the Realistic Mathematics Education approach such as:“It makes daily life easier”,“It helps to make abstract situations concrete”,“It makes mathematics fun”and“It ensures permanence of learning”. Even though their numbers were small, some students stated that groups other than themselves were making noise and therefore they sometimes had the problem of“not being able to focus”. Most of the students stated that the Realistic Mathematics Education approach should be used in the achievements of the mathematics course, while some students stated that this approach should not be used in teaching every subject. It was observed that the majority of students had positive views towards the Realistic Mathematics Education approach.