Türkiye Yüzyılı Maarif Modelinde“Gerçekten Matematiğe”yolculuk: Ortaokul 5. sınıf matematik öğretim etkinliklerinin gerçekçi matematik eğitimi ve tasarım prensipleri kapsamında değerlendirilmesi
A journey to 'Real Mathematics' in the Century of Türkiye Education Model: An evaluation of 5th grade middle school mathematics instructional activities within the context of realistic mathematics education and design principles
- Tez No: 989989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜROL YOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Gerçekçi matematik eğitimi (GME) matematiğin günlük yaşam bağlamında anlamlandırılmasını, öğrencilerin kendi çözüm yollarını geliştirerek bilgiyi yeniden keşfetmesini ve soyut kavramlara aşamalı olarak ulaşmasını hedefleyen bir öğretim anlayışıdır. Bu araştırmada, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2024 yılında yayımlanan ortaokul 5. sınıf matematik ders kitabında yer alan öğretim etkinlikleri, GME yaklaşımı çerçevesinde ve etkinlik tasarım prensipleri uygunluk açısından incelenmiştir. Bu çalışma, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin (TYMM) matematik ders kitabı etkinliklerine yansımasını GME ilkeleri ve etkinlik tasarım prensipleri açısından bütüncül biçimde inceleyen ilk araştırmalardan biri olup, öğretim materyallerinin iyileştirilmesine yönelik önemli bulgular sunmaktadır. GME yaklaşımının temel ilkeleri arasında gerçeklik, seviye, etkileşim, rehberlik, aktivite ve birbiri ile ilişki yer almaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. İnceleme sürecinde iki farklı veri toplama aracı uygulanmıştır:“Gerçekçi Matematik Eğitimine Uygunluk Formu”ve“Etkinlik Uygunluk Formu”. Bu formlar yardımıyla etkinlikler incelenerek veri toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile çözümlenmiş, analiz sonuçları tablolar ve kategoriler hâlinde yer verilmiştir. Maarif programındaki etkinliklerin büyük ölçüde Gerçekçi Matematik Eğitimi ilkeleriyle uyumlu olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, etkileşim ve seviye ilkelerinin diğer GME ilkelerine kıyasla daha sınırlı düzeyde yansıtıldığı belirlenmiştir. Etkinlik tasarım prensipleri açısından değerlendirildiğinde ise, etkinliklerin çoğunun genel olarak tasarım ilkelerine uygun olduğu; ancak kullanılan araçlar prensibinin yeterince karşılanmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Realistic Mathematics Education (RME) is an instructional approach aiming to make sense of mathematics within real-life contexts, enabling students to reinvent knowledge by developing their own solution strategies, and allowing them to reach abstract concepts progressively. In this study, the instructional activities included in the 5th-grade secondary school mathematics textbook, published by the Ministry of National Education in 2024, were examined within the framework of the RME approach and in terms of their compliance with activity design principles. This study serves as one of the pioneering works to holistically examine the reflection of the Century of Türkiye Education Model (CTEM) on mathematics textbook activities through the lens of RME principles and activity design principles, thereby presenting significant findings for the improvement of instructional materials. The fundamental principles of the RME approach include reality, level, interactivity, guidance, activity, and intertwinement. The study employed the document analysis method, one of the qualitative research designs. Two distinct data collection tools were utilized during the examination process: the“Realistic Mathematics Education Suitability Form”and the“Activity Suitability Form.”Data were collected by analyzing the activities with the aid of these forms. The obtained data were analyzed using the content analysis technique, and the results were presented in tables and categories. The findings indicate that the activities within the Maarif program are largely aligned with the principles of Realistic Mathematics Education. However, it was determined that the principles of interactivity and level were reflected to a more limited extent compared to other RME principles. Regarding the assessment in terms of activity design principles, it was determined that while most activities generally complied with the design principles, the principle of tools utilized was not adequately met.