Fen bilimleri dersinde stem etkinlikleri ile desteklenmiş ters yüz öğrenme uygulamaları: Bir durum çalışması
Flipped learning practices supported by stem activities in science course: A case study
  1. Tez No: 827890
  2. Yazar: EMİNE KURTEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN NACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmada ortaokul 8. sınıf fen bilimleri dersinde STEM etkinlikleri ile desteklenmiş Ters Yüz Öğrenme Modeli'nin (TYÖM) uygulanabilirliğini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Bu araştırmanın katılımcıları İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir ortaokulda 2022-2023 eğitim-öğretim yıllarında öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi ünitesi çerçevesinde etkinlikler geliştirilmiştir. Uygulama sürecinde her hafta bir önceki haftanın uygulaması değerlendirilerek ders planları hazırlanmıştır. Araştırmanın uygulama süreci altı hafta sürmüştür. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme, öğrenci günlükleri ve saha notları kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Öğrencilerle yapılan görüşmeler sonucunda TYÖM'ün ders dışı uygulamalarında video izlemenin ve etkinlikler yapmanın derse hazırlıklı gelmeyi sağladığı ve öğrencilerin bireysel öğrenme şekillerini keşfetmelerini sağladığı belirtilmiştir. Aynı zamanda videoların not tutma ve tekrar yapma imkanını arttırarak esnek bir öğrenme ortamı sunduğu ifade edilmiştir. Öğrencilerin büyük bir kısmı uygulamaların derslere aktif katılımı arttırdığı ve anlamlı öğrenmeyi gerçekleştirdiğine yönelik görüşlerini açıklamışlardır. Ders içi uygulamalarda ise öğrenciler STEM etkinliklerinin konuyu akılda kalıcı hale getirdiği, eğlenerek öğrenmeyi ve bilginin günlük hayata transfer edilmesini sağladığını ifade etmişlerdir. Araştırma sonucunda öğrencilerin ilk haftalarda STEM etkinlikleri ile desteklenmiş TYÖM'ün ders dışı etkinlilerinde videolara erişimde zorluk yaşadıkları bulgusuna ulaşılmıştır. İlerleyen haftalarda öğrencilerin karşılaştıkları problemlerin azaldığı, olumsuzlukların giderildiği bulgular ile ortaya konulmuştur. Öğretmenin saha notları incelendiğinde ise öğrencilerin grupça etkinlikler yaparak yaratıcı fikirler geliştirdikleri, karşılaştıkları problemlere yönelik çözümler ürettikleri ve birlikte ürün oluşturma mutluluğu yaşadıkları görülmüştür. Aynı zamanda araştırmacı öğrencilerin fen dersine yönelik ilgi ve motivasyonlarının arttığını, öğrenciler arasında iş birliği ve iletişim becerilerinin geliştiğini ve teknoloji kullanımının arttığını tespit etmiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmeler ve araştırmacının tespitleri sonucunda STEM etkinlikieri ile destelenmiş TYÖM'ün 8. sınıf enerji dönüşümleri ve çevre bilimi ünitesinde kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the applicability of the Flipped Learning Model (FLM) supported by STEM activities in the 8th grade science course of secondary school. Case study, one of the qualitative research method designs, was used in the research. The participants of this research consist of 8th grade students studying in a secondary school in the Central Anatolia Region in the academic years of 2022-2023. Activities were developed within the framework of the Energy Transformation and Environmental Science unit. During the implementation process, lesson plans were prepared by evaluating the previous week's practice every week. The implementation process of the research lasted for six weeks. Semi-structured interview, student diaries and field notes were used as data collection tools. Content analysis was used in the analysis of the data.As a result of the interviews with the students, it was stated that watching videos and doing activities in FLM's extracurricular practices ensure that they come to the lesson prepared and enable students to discover individual learning styles. At the same time, it has been stated that the videos offer a flexible learning environment by increasing the possibility of taking notes and repeating. Most of the students expressed their opinions that the model increased active participation in the lessons and realized meaningful learning. In classroom practices, students stated that STEM activities make the subject more memorable, provide learning with fun and transfer knowledge to daily life. As a result of the research, it was found that the students had difficulties in accessing the videos in the extracurricular activities of FLM, which were supported by STEM activities in the first weeks. In the following weeks, it was revealed with the findings that the problems faced by the students decreased and the negativities were eliminated. When the teacher's field notes were examined, it was seen that the students developed creative ideas by doing group activities, produced solutions for the problems they encountered, and experienced the happiness of creating products together. At the same time, the researcher determined that the interest and motivation of the students towards the science lesson increased, the cooperation and communication skills among the students improved, and the use of technology increased. As a result of the interviews with the students and the findings of the researcher, it is recommended to use the flipped learning model supported by STEM in the 8th grade energy transformation and environmental science unit.