Liderlik davranışlarının iş değerleri üzerindeki etkisi: Medya Sektöründe Bir İnceleme
- Tez No: 827893
- Danışmanlar: DR. SÜMEYYE KUŞAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde işletmelerin yaşanan teknolojik gelişmelere entegrasyon çabası ve yoğunlaşan küresel rekabet şartlarına uyum sağlamaya çalışması faaliyetlerde büyümeye zemin oluşturmaktadır. Bu ilerleme ve büyümede en büyük pay sahibi işletmenin çalışanlarındır. Bu durumda büyüme ve gelişmeyi destekleyen en önem arz eden faktör, çalışanlar olarak kabul görmektedir. Çalışanlar, farklı yaş ve cinsiyet gruplarından, kültür ve inançlardan oluşmaktadır. Bu çeşitliliğin örgütte yüksek verim sağladığını ifade eden çalışmaların birçoğunda verimin yükselmesi liderlik davranışlarına ve çalışanların sahip olduğu iş değerlerine bağlı görülmektedir. Bu nedenle bu araştırmada farklı demografik özelliklere sahip çalışanların iş değerleri ve liderlik davranışlarını incelemek amaçlanmaktadır. Bu amaçla 321 kişilik örneklem grubuna, Demografik Bilgi Formu, Çalışma Değeri Ölçeği ve Liderlik Davranışları Ölçeğinden meydana gelen anket uygulanmıştır. 321 katılımcının %9,35'i X Kuşağı (1965-1979: 57-43 yaş 30 kişi), %59,50'si Y Kuşağı (1980-1999:57-43 yaş 191 kişi), %31,15'i Z Kuşağı (2004-2000: 22-18 yaş 100 kişi) üyesidir. Araştırma sonucunda iş değerleri ve liderlik davranışları demografik özelliklere göre anlamlı farklılaşma göstermiştir. Ayrıca Değişim ve Çalışan Odaklı Liderlik davranışlarının iş değerlerini anlamlı bir biçimde etkilediği de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the efforts of businesses to integrate with technological developments and to adapt to the intensifying global competition conditions create a basis for growth in activities. The employees of the enterprise have the biggest share in this progress and growth. In this case, the most important factor supporting growth and development is recognized as employees. Employees consist of different age and gender groups, cultures and beliefs. In most of the studies stating that this diversity provides high efficiency in the organization, the increase in efficiency is seen to depend on leadership behaviors and the work values of the employees. Therefore, this study aims to examine the work values and leadership perceptions of employees with different demographic characteristics. For this purpose, a questionnaire consisting of Demographic Information Form, Work Value Scale and Leadership Behavior Scale was applied to a sample group of 321 people. Of the 321 participants, 9.35% were members of Generation X (1965-1979: 30 people aged 57-43), 59.50% were members of Generation Y (1980-1999: 191 people aged 57-43), and 31.15% were members of Generation Z (2004-2000: 100 people aged 22-18). As a result of the research, work values and leadership perceptions showed significant differentiation according to demographic characteristics. In addition, it has been determined that Change and Employee-Oriented Leadership behaviors significantly affect business values