Anadolu sahası Türk halk hikâyelerinde hastalık
Anatolia in the field of Turkish folk tales, the disease
  1. Tez No: 827916
  2. Yazar: MELEK KASAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Halk hikâyeleri adından da anlaşılacağı üzere halkın içinden gelmektedir. Bu hikâyeler, halkın hüzünlerini ve sevinçlerini en sade biçimde yansıtan ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Halk hikâyelerinin anlatımı açık ve anlaşılır gibi görünse de içerisinde katmanlara ayrılarak araştırılması gereken unsurlar barındırır. Bu çalışma ile insan olmanın tabiî sonuçlarından biri olan hastalık olgusunun Türk halk hikâyelerindeki durumu tespit edilmiştir. Değerlendirmeye alınan Türk halk hikâyelerindeki hastalıklarla ilgili olarak hikâye metinleri taranmış ve tasnifler yapılmıştır. Bu tezde halk hikâyelerinde yer alan hastalıkların yer alma nedenleri, nasıl ortaya çıktıkları ve ne şekilde tedavi edildikleriyle ilgili bilgilere ulaşılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilerek bu sonuçlardan hareketle hastalıkların hangi işlevlerde kullanıldıkları belirlenmiştir. Çok geniş bir sahaya sahip olan bu türün sadece Anadolu sahasındaki örnekleri ele alınarak çalışma sahasının sınırları daraltılmıştır. Böylece halk kültürümüzün en güzel yansımalarının örneklerinden biri olan halk hikâyelerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamış ve bundan sonraki çalışmalara yardımcı olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As the name suggests, folk tales come from the people. These stories appear as products that reflect people's sorrows and joys in the simplest way. Even though the narration of folktales seems clear and understandable, it contains elements that need to be overlaid and explored. With this study, the significance of the phenomenon of illness, which is one of the natural consequences of being human, in Turkish folktales has been determined. Narrative texts were scanned and classifications were made regarding diseases in Turkish folktales included in the evaluation.In this thesis, information about the reasons for the diseases in folktales, how they occur, and how they are treated was obtained. Based on these results, the functions of the diseases were determined by evaluating the data obtained. The boundaries of the study area were narrowed down by considering only the Anatolian examples of this type, which covers a very large area. In this way, it is aimed to provide a better understanding of folk tales, which are one of the examples of the most beautiful reflections of our folk culture, and to help future studies.