Unconscious and Uncanny in Neil Gaiman's Neverwhere and Coraline
Neil Gaiman'ın Yokyer ve Coraline romanlarında Bilinçaltı ve tekinsizlik
  1. Tez No: 827917
  2. Yazar: BARIŞ SEMERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUĞU TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin amacı, Neil Gaiman'ın kentsel fantazi romanı Yokyer adlı eseri ve gençlik kitabı Coraline'ndeki tekinsizlik ve bilinçaltı elementlerinin temsil edilme biçimlerini inceleyerek, bu temsillerin Sigmund Freud'un teorileri ve diğer Tekinsizlik teorileriyle ne kadar bağdaştığını incelemektir. Her iki romanda da, ana karakterler, kendilerini gerçekliklerinin çarpıtılmış bir versiyonu olan, ve aslında kendi bilinçaltlarının derinliklerini simgeleyen, yansıma bir dünyaya götüren birer yolculuğa çıkarlar. Karakterler korkularının üstesinden gelmeyi ve bastırılmış duygularını kontrol etmeyi, şeytani ikizler, kötücül anne figürleri veya altüst edilmiş alanlar gibi tekinsizlik tezahürleri aracılığıyla öğrenirler. Richard'ın yeraltı şehri, Aşağı Londra'daki sınamaları, ve Coraline'in Diğer Ev'deki mücadeleleri aslında bilinçaltı düşüncelerini bilinçlerine dahil etme çabalarını temsil etmektedir. Bu yüzden bu tez, tekinsizlik temsillerinin karakterlerin değişimlerine, kişiliklerinin gelişimine ve kimlik krizlerinin çözümüne ne kadar katkıda bulunduğuna odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explore the representations of the uncanny and unconscious in Neil Gaiman's urban fantasy novel Neverwhere and young adult portal fantasy novella Coraline in an attempt to observe how exactly these representations correlate with the teachings of Sigmund Freud and other theories of the uncanny. In both novels, the protagonists embark on a journey that take them to another mirror realm; a distorted version of their reality, which is actually the depths of their unconscious. The protagonists learn to overcome and manage their fears and repressed feelings by their encounters with the manifestations of the uncanny through doppelgangers, evil surrogate mothers or inverted spaces. Richard's trials in the under city, London Below, and Coraline's challenges in the Other Home, both represent their struggles to adapt their unconscious thoughts into their conscious. Thus, this thesis focuses on how the representations of the uncanny contribute to the transformation of the characters, their personality development and the resolution of their identity crises.