Son dönem divân şairlerinden Karslı Hacı Mehmet Rıfat ile Süleyman Şadi divân'ında peygamber tasavvuru ve hadis
Perception of the prophet and hadith in the divan of karsli haci Mehmet Rıfat and Süleyman şadı, who are among the last period divan poets
- Tez No: 827919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Divân edebiyatının oluşması ve şekillenmesi aşamasında dinî ve tasavvufî muhtevanın önemi yadsınamaz bir gerçektir. Allah Teâlâ tarafından esasları belirlenmiş evrensel hükümler barındıran din, Peygamberler vasıtasıyla insanlara tebliğ edilmiştir. Bundan ötürü Peygamberlerin yaşayış tarzı, davranışları, vasıfları ve göstermiş oldukları Mûcizeler iktibas, telmih vb. edebi sanatlar yoluyla birçok Divân şairinin ilham kaynağı olmuştur. Bu çalışmada Divân şiirinin ve tasavvuf geleneğinin önemli şahsiyetlerinden olan ve XIX. Asırda Kars vilâyetinde yaşamış Mehmed Rıfat Efendi ve Süleyman Şâdî'nin“Divân”adlı eserlerinde işlemiş oldukları Peygamber telakkisi incelenmiş ve beyitlerinde iktibas yoluyla Peygamberimiz'e atıfta bulundukları hadîs rivâyetlerinin kaynakları incelenmiştir. Müelliflerin bu çalışmaya konu olan eserleri incelendiğinde zengin bir muhtevaya sahip olduğu görülmüştür. Çalışmada mezkûr Divânlarda dinî ve tasavvufî muhteva içeren beyitler incelenmiş ve şiirlerinde nasıl bir Peygamber tasavvuru ortaya koydukları ele alınmıştır. Peygamberimiz'in hangi nitelik ve Mûcizeleriyle beyitlerde geçtiği ve şiirlerde iktibas yoluyla Hz. Muhammed (s.a.v.)'e atfedilen hadîs rivâyetleri tespit edilerek, değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of religious and mystical content in the formation and shaping of Divân literature is an undeniable fact. The religion, which contains universal rules, the principles of which were determined by Allah, was conveyed to people through prophets. For this reason, the way of life, behaviors, qualifications and miracles of the prophets are cited, cited, etc. He has been a source of inspiration for many Divân poets through literary arts. In this study, one of the important figures of Divân poetry and mysticism tradition and XIX. The concept of the prophet that Mehmed Rıfat Efendi and Süleyman Şâdî, who lived in the province of Kars in the century, and Süleyman Şâdî used in their works called“Divân”, were examined and the hadith narrations in which they referred to our Prophet through quotations in their couplets were compared with our authentic hadith corpus. When the work of our authors, which is the subject of our study, is examined, it will be seen that it has a rich content. The couplets containing religious and mystical content in the Divâns of our poets were examined and it was discussed what kind of a prophet they portrayed in their poems. With which qualities and miracles our Prophet is mentioned in the couplets, and in the poems, the Prophet is partially quoted. The hadith narrations attributed to the Prophet Muhammad (pbuh) were determined and evaluated.