Âmiran Kurtkan Bilgiseven'in toplum ve din anlayışı
Âmiran Kurtkan Bilgiseven society and religion understanding
- Tez No: 827929
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Âmiran Kurtkan Bilgiseven toplum ve din alanında çeşitli çalışmalar yapmış bu iki alanda çeşitli görüşler öne sürmüş bir sosyologdur, o aynı zamanda kendini teolog olarak da görür. Bilgiseven görüşlerini çeşitli araştırmalar sonucu elde etmiş, bu alanda pek çok bilim insanından ve mutasavvıftan istifade etmiştir. Bilgiseven farklı görüşlerden yararlanırken sentezleme yapmış, sosyal gerçekliğe uygun yeni görüşler ortaya çıkarmıştır. Bilgiseven'in toplum görüşünün merkezinde toplumsal gelişme yatar. O bu sebeple öncelikle cemiyeti her açıdan analiz etmiştir. Toplumsal gelişme için çok önemli olan orta sınıfın oluşması konusu üzerinde özellikle durmuş, orta sınıfın oluşması için neler yapılabileceğiyle ilgili önemli ve özgün görüşler öne sürmüştür. Bilgiseven'in din anlayışı ise; din sosyolojisi, teoloji ve tasavvuf üzerine kuruludur. O dine hem bir sosyolog gibi hem de bir ilahiyatçı gibi bakmıştır. Dini görüşlerinin pek çoğunu tasavvufla ilişkilendirdiği görülür. O, zaman zaman din konusunda geleneksel görüşlerin dışına çıkmıştır. Bilgiseven dinin toplumsal bütünleşmeye yardımcı olduğu dolayısıyla toplumsal gelişmeyi sağladığı düşüncesindedir.
Özet (Çeviri)
Âmiran Kurtkan Bilgiseven is a sociologist who has conducted several studies on society and religion and has proposed various views related to these fields and he also considers himself a theologist. Bilgiseven formed his views through several studies he conducted and benefitted from many scientists and Sufis. By benefiting different views, Bilgiseven made synthesis and revealed new views which fit social reality. The core of Bilgiseven's view on society is social development; therefore, he analyzed the society from all aspects. He particularly dwelled on the issue of mid- stratification, which is very important for social development, and proposed important and original views on what can be done to establish the mid- stratification. Bilgiseven's understanding of religion is based on religious sociology, theology, and Sufism. He approached religion as both a sociologist and a theologist. It is evident that he associates his religious views with Sufism. At times, he deviates from conventional views about religion. Bilgiseven is on the idea that religion promotes social union and henceforth contributes to social development.