Asetilsistein safsızlıklarının stabilite göstergeli uplc yöntemi ile tayini
An ultra performance liquid chromatograhic method was developed for the determination of acetylcysteine impurities
- Tez No: 827928
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Asetilsistein ile ilgili safsızlık tayini için ultra performanslı sıvı kromatografisi yöntemi kullanılarak bir yöntem geliştirilmiş ve geliştirilen metodun validasyonu başarı ile tamamlanmıştır. Kromatografik ayırmalar, gradient elusyonla, C8 kolonda, mobil faz A: pH 2,5 tampon ve mobil faz B: Metanol kullanımıyla, 0,5 mL/dak akış hızında, PDA ve UV dedektör kullanılarak 205 nm dalga boyunda gerçekleştirilmiştir. Doğrusallık ve aralık Asetilsistein için 2,3–49,0 µg/mL aralığında,. safsızlık A için 3,2 μg/mL ve 47,6 μg/mL aralığında, safsızlık B için 3,2 μg/mL ve 46,7 μg/mL aralığında, safsızlık C için 5,7 μg/mL ve 240,1 μg/mL aralığında, safsızlık D için 4,6 μg/mL ve 48,6 μg/mL aralığında bulunmuştur. Doğruluk çalışmaları sınır değeri LOQ seviyesi, %100, %120 (Safsızlık C için %300) arasında yapılmıştır. Geliştirilen bu yöntem ilaç etken maddesinin ve saşe formunun safsızlıklarının stres çalışması sonucunda oluşan bozunma ürünlerinin analizinde başarı ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
An ultra performance liquid chromatograhic method was developed for the determination of Acetylcysteine impurities. The validation of the developed method has been successfully completed. Chromatographic separations were performed by gradient elution with C8 column using mobile phase A: pH 2.5 buffer and: mobile phase B: Methanol using 0,5 mL/min flow rate. It was carried out at 205 nm wavelength using PDA and UV detector. The linear range of Acetylcysteine is between 2.3– 49 µg/mL,impurity A as 3.2 μg/mL ve 47.6 μg/mL, impurity B as 3.2 μg/mL ve 46.7 μg/mL, impurity C as 5.7 μg/mL ve 240.1 μg/mL, impurity D as 4.6 μg/mL ve 48.6 μg/mL. Accuracy studies were carried out between LOQ level, 100%, 120% (for impurity C, the upper level is 300%). This developed method has also been successfully applied to drug substance and its impurities in the pharmeceutical formulation and the analysis of the degradation products formed as a result of the stress study.