Kardiyovasküler cerrahi geçiren bebeklerde annenin uyguladığı masaj ve güvenli sarmalamanın bağlanma, öz etkililik ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of mother's massage and safe swaddling on bonding, self-efficacy and vital signs in infants undergoing cardiovascular surgery
- Tez No: 827932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÜNGÖR SATILMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada kardiyovasküler cerrahi (KVC) geçiren bebeklerde annenin uyguladığı masaj ve güvenli sarmalamanın bağlanma, öz etkililik ve bebeğin yaşam bulgularına etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Ön-test-son test kontrol gruplu deneysel tasarımda yürütülen araştırmanın örneklemini Aralık 2020 - Ocak 2022 tarihleri arasında KVC geçiren ve yoğun bakımda yatan, 36 bebek ve anneleri oluşturmuştur. Bilgisayarlı randomizasyon ile bebek masajı (n:12), güvenli sarmalama (n:12) ve kontrol grubu (n:12) anneler belirlenmiştir. Annelere anne-bebek ön değerlendirme anketi, Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği (EÖYÖ) Ölçeği, Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ) ön testleri uygulandıktan sonras bebek masajı ve güvenli sarmalama eğitimleri verilmiş ve annelere uygulatılmıştır. Uygulamalar öncesi, sırası ve sonrası bebeğin hemodinamik bulguları kayıt altına alınmıştır. Taburculuktan önce son testler uygulanmıştır. Gruplarda demografik özelliklerinin benzer olduğu belirlenmiştir. Güvenli sarmalanan bebeklerde ağrı düzeyinin daha düşük, kontrol grubundaki bebeklerde solunum sayısının daha yüksek, bebek masajı grubunda vücut sıcaklığının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of maternal massage and safe swaddling on attachment, self-efficacy, and vital signs of the infant in infants undergoing cardiovascular surgery (CVC). The sample of the study, which was conducted in an experimental design with a pre-test-post-test control group, consisted of 36 infants and their mothers who had CVC between December 2020 and January 2022 and were hospitalized in the intensive care unit. Infant massage (n:12), safe swaddling (n:12) and control group (n:12) mothers were determined by computerized randomization. After the mother-infant pre-assessment questionnaire, Parental Self-Efficacy Scale (PSES) Scale, and Maternal Attachment Inventory (MAI) pre-tests were applied to the mothers, infant massage and safe swaddling instruction were given to the mothers. The hemodynamic findings of the infant were recorded before, during and after the practices. Post-tests were applied before hospital discharge. It was determined that the demographic characteristics of the groups were similar. It was determined that the level of pain was lower in infants who were swaddled safe, the respiratory rate was higher in infants in the control group, and the body temperature was significantly higher in the infant massage group (p< 0.05).