Farklı kaynak yöntemleriyle birleştirilen yapı çeliğinin yorulma dayanımının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of fatigue strength of structural steel joined by different welding methods
  1. Tez No: 827933
  2. Yazar: MERTCAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada sanayide sıklıkla kullanılan ark kaynak yöntemlerinden; metal aktif gaz, tungsten inert gaz ve elektrik ark kaynağı metotlarıyla farklı kök aralığı parametreleriyle birleştirilen S355J2 yapı çeliğinin yorulma dayanımları arasındaki farkların deneysel olarak incelenmesi ve bir bağlantı kurulması hedeflenmiştir. Bu amaçla üç farklı kaynak tipi ve üç farklı kaynak yöntemiyle kaynaklanan dokuz çeşit numune ve kaynaksız numuneler, dönel eğmeli yorulma cihazı aracılığıyla test edilerek, kaynak yöntemleri ve parametreler birbirleriyle mukayese edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda aynı parametrelerde birleştirilen numunelerin yorulma dayanımları incelendiğinde Mag kaynak yöntemi diğer iki yönteme göre ortalamada daha yüksek yorulma dayanımı değerlerini vermiştir. İncelenen üç farklı kaynak yönteminin de kendi içinde avantaj ve dezavantajları bulunsa da yorulma gerilmelerine maruz kalacak yapı veya makine parçalarında Mag kaynak yönteminin kullanılması yapılan deneysel çalışmalara göre daha iyi bir yorulma performansı sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to experimentally investigate the differences between the fatigue strengths of S355J2 structural steel joined by metal active gas, tungsten inert gas and electric arc welding methods with different root gap parameters and to establish a connection. For this purpose, nine kinds of specimens welded by three different welding types and three different welding methods and non-welded specimens were tested by means of a rotational bending fatigue device and the welding methods and parameters were compared with each other. As a result of the studies, when the fatigue strengths of the specimens joined at the same parameters were examined, the Mag welding method gave higher fatigue strength values on average than the other two methods. Although the three different welding methods examined in this study have their own advantages and disadvantages, the use of Mag welding method in structural or machine parts that will be exposed to fatigue stresses will provide a better fatigue life according to the experimental studies.