Kalp cerrahisi geçiren bebeklere verilen kanguru bakımının bebeğin yaşam bulgularına etkisi
The effect of kangaroo care given to infants undergoing cardiacsurgery on infant's vital signs
  1. Tez No: 937661
  2. Yazar: DİLARA CENGİZLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVİNAZ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, kalp cerrahisi geçiren bebeklere verilen kanguru bakımının bebeğin yaşam bulgularına etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarımla gerçekleştirildi. Araştırma, 14 Aralık 2023- 14 Mart 2024 tarihleri arasında, bir kamu hastanesinin Pediatrik Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde yürütüldü. Örneklemi, kalp cerrahisi ameliyatı geçiren 30 deney grubu ve 30 kontrol grubu olmak üzere 60 bebek oluşturdu. Hastalar basit randomizasyon URN yöntemi ile gruplara dağıtıldı. Deney grubundaki bebeklere kalp cerrahisi geçirdikten sonra 7 gün boyunca kanguru bakımı uygulandı. Kontrol grubuna yoğun bakım servindeki rutin bakım uygulanmaya devam edildi. Bebeğin tanıtıcı özelliklerinden oluşan 11 soru, işlem öncesi sırası ve sonrası kalp tepe atımı, oksijen satürasyonu, kan basıncı, solunum sayısı ve ağrı puanlarının kaydedilebileceği tablonun yer aldığı“Veri Toplama Formu”ile bebekler değerlendirildi. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a randomized controlled experimental design to examine the effects of kangaroo care on the vital signs of infants undergoing heart surgery. The research was carried out between December 14, 2023, and March 14, 2024, in the Pediatric Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit of a public hospital. The sample consisted of 60 infants, with 30 in the intervention group and 30 in the control group, who underwent heart surgery. The patients were assigned to groups using the simple randomization URN method. Infants in the intervention group received kangaroo care for 7 days following heart surgery, while the control group continued with routine care. The infants were evaluated using a“Data Collection Form,”which included 11 questions regarding the infants' demographic characteristics and tables to record heart rate, oxygen saturation, blood pressure, respiratory rate, and pain scores before, during, and after the procedure. Data obtained from the study were analyzed using the SPSS program.