Rotorlu yağlı tip bir vakum pompası için makine öğrenimi algoritması kullanan IoT destekli kestirimci bakım uygulaması geliştirilmesi
Developing an IoT supported predictive maintenance application using machine learning algorithm for a rotor oily vacuum pump
- Tez No: 827972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde vakum pompası mekanizması incelenmiş ve çalışma performansını etkileyen parametreler belirlenmiştir. Bu parametrelerden toplanan veriler ile makine öğrenme modeli oluşturulmuş, IoT destekli kestirimci bakım uygulaması yapılmıştır. Kestirimci bakım uygulaması sayesinde, pompa vakum performansının azalması engellenmiş ve tam zamanında bakım yapılarak küçük arızalar büyümeden giderilip, bakım maliyetleri azaltılmıştır. Vakum pompasının çalışma performansını etkileyen parametreler titreşim, basınç, akım, sıcaklık ve nem değerleridir. Pompanın sağlıklı çalışma durumundan arıza yapana kadar ki periyotda sensörlerden toplanan verilerdeki değişimler incelenmiş ve arıza sebepleri ile ölçüm sonuçları gruplandırılmıştır. Makine öğrenmesi algoritması olarak k-NN en yakın komşular algoritması kullanılmıştır. Gruplandırılmış veriler algoritmada öğretici ve test verileri olarak kullanılmıştır. Pompadan toplanan veriler makine öğrenme algoritmasında işlenip pompanın durumu izlenmiş, meydana gelebilecek muhtemel arıza ve çözümleri için kullanıcıya bilgi gönderilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the vacuum pump mechanism was examined and the parameters affecting the working performance were determined. A machine learning model was created with the data collected from these parameters. Then and IoT supported predictive maintanence application, the decrease in the vacuum performance of the pump has been prevented. By performing just in time maintenance minor faults are eliminated before they grow and maintenance cost reduced. The parameters affecting the working performance of the vacuum pump are vibration, pressure, current, heat and humidity. Data were collected with sensors in the periods from the healty working conditions of the pump to the failure of the pump. The changes in the data were examined and the reasons for the failures and the measurement results were grouped. The k-NN nearest neighbors algorithm was used as the machine learning algorithm. Grouped data were used as tutorial data in the algorithm. The data collected from the pump was processed in the machine learning algorithm and the pump status was monitored. An e-mail sent to user for malfunctions and solitions.