Impacts of different organic waste on the rhizosphere of strawberry plants
Farklı organik atıkların çilek bitkisinin rizosferi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 827989
  2. Yazar: MOHAMMED GAMAL ABDELAZIZ ALI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. RIDVAN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çilek (Fragaria x ananassa Duch.), arzu edilen lezzeti ve çekici şekliyle en seçkin küçük meyveler arasında yer almaktadır. Bu çalışma, hayvansal ve bitkisel atıkların çilek bitkilerinin rizosfer bölgelerini geliştirmek için kullanılmasını araştırmayı amaçlamıştır. Özellikle, büyükbaş hayvan gübresi (CM), kanatlı gübresi (PM), koyun gübresi (SM) ve solucan gübresi (VC) gibi farklı hayvan atıkları ile buğday samanı (WS), çeltik kavuzu (RH), çay atığı (TW) ve fındık zurufu (HH) gibi bitkisel artıkların çilek bitkisinin rizosfer mikrobiyolojisi ve bitki büyümesi üzerindeki etkileri sera koşullarında incelenmiştir. Bu amaçla, her bir saksıda bulunan 150 gr toprak üzerine toprak ağırlığının %5'i olacak şekilde organik atıkların uygulamaların yapılmış, çilek fidelerinin dikimi gerçekleştirilmiştir. Saksı topraklarının nem içeriği, her gün yapılan tartımlar ile tarla kapasitesi seviyesinde tutulmuştur. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre kurulmuş ve 61 gün sürmüştür.Deneme sonunda, toprakların bazı mikrobiyolojik ve kimyasal özelliklerin belirlenmesi amacıyla saksılardan toprak örnekleri alınmıştır. Toprak örneklerinde; toprak solunumu (BSR), mikrobiyal biyomas C (MBC), dehidrogenaz aktivitesi (DHA), katalaz aktivitesi (CA) gibi mikrobiyolojik özellikler ile ve organik madde (OM), pH, elektriksel iletkenlik (EC), toplam azot (N), değişebilir kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) gibi toprak kimyasal özellikleri olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; TW, kontrol grubuna kıyasla BSR üzerinde en önemli etkiye sahip olduğunu göstermiştir. WS, kontrol grubuna kıyasla MBC üzerinde en yüksek etkiyi göstermiştir. SM, kontrol grubuna kıyasla DHA üzerinde en büyük etkiye sahip olmuş, PM ise CA üzerinde en önemli etkiyi göstermiştir. EC, PM, VC, CM, SM, TW, HH ve RH tarafından önemli ölçüde etkilenmiştir. Toprak pH değerinin, SM, HH, VC ve CM uygulamaları ile arttığı saptanıştır. Toprak organik madde içeriği ise tüm uygulamalarla artmıştır. Toplam N içeriği SM, CM ve VC ile artarken, TW, RH, WS, HH ve PM ile azalmıştır. Değiştirilebilir kalsiyum PM dışındaki tüm uygulamalarla azalmıştır. Değiştirilebilir magnezyum ise sırasıyla SM, WS, TW, HH, VC, CM ve RH tarafından arttırılırken, PM tarafından azaltılmıştır. Sonuç olarak, bitkisel ve hayvansal atıkların çilek yetiştiriciliğinde kullanımı, toprak özellikleri ve rizosferdeki mikrobiyel faaliyetleri değişik etkiler gösterdiği belirlenmiştir. Elde dilen bulgular, organik atık kullanımının toprak koşullarını iyileştirmek ve çilek bitkisinin büyümesini artırmak için potansiyel faydalarını gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Strawberry (Fragaria x ananassa Duch.) is a highly esteemed small fruit species known for its desirable taste and appealing shape. This study aimed to investigate the utilization of animal and plant waste for enhancing the rhizosphere of strawberry plants. Specifically, the effects of various animal wastes, including cow manure (CM), poultry manure (PM), sheep manure (SM), and vermicompost (VC), as well as plant residues such as wheat straw (WS), rice husk (RH), tea waste (TW), and hazelnut husk (HH), on rhizosphere microbiology and strawberry plant growth were examined under greenhouse conditions. The organic waste application was set at 5% of the pot weight, equivalent to 150 grams per pot, followed by strawberry transplanting. Soil moisture content was maintained close to field capacity by daily monitoring and replenishing moisture as needed. The experimental period lasted 61 days, and a completely randomized design was employed. At the end of the experiment, soil samples were collected from the pots to assess various soil microbiological and chemical properties. Basal soil respiration (BSR), microbial biomass C (MBC), dehydrogenase activity (DHA), catalase activity (CA), and organic matter (OM) were analyzed as soil microbiological properties. Additionally, pH, electrical conductivity (EC), total nitrogen (N), exchangeable calcium (Ca), and magnesium (Mg) were examined as chemical properties. The results revealed that tea waste (TW) had the most significant impact on BSR compared to the control group. Wheat straw (WS) exhibited the highest influence on MBC compared to the control. Sheep manure (SM) demonstrated the greatest effect on DHA compared to the control, while poultry manure (PM) had the most significant impact on CA. Soil EC was significantly affected by PM, VC, CM, SM, TW, HH, and RH. Soil pH was increased by SM, HH, VC, and CM treatments. Organic matter content increased across all treatments. Total nitrogen content was increased by SM, CM, and VC, while it was decreased by TW, RH, WS, HH, and PM. Exchangeable calcium was decreased by all treatments except PM. Exchangeable magnesium was increased by SM, WS, TW, HH, VC, CM, and RH, respectively, while it was decreased by PM. In conclusion, using plant and animal waste materials in strawberry cultivation influenced various soil properties and microbial activities in the rhizosphere. These findings provide valuable insights into the potential benefits of organic waste utilization for improving soil conditions and enhancing strawberry plant growth.