20. yüzyıl batı sanatında Dadaizm ve anti sanat yaklaşımlar
Dadaism and anti-art approaches in 20th century western art
  1. Tez No: 828026
  2. Yazar: DERYA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
“İmha da yaratmadır!”mottolu Dada hareketinin topluma, geleneklere, kapitalist yönetimlere ve alanları olan sanata karşı anarşist yıkıcılığı, sanatın yüceliği olgusunun yerini biçimsel ve kavramsal yeni açılımlara bırakmasına,“Anti Sanat”kavramının doğmasına neden olmuştur. Endüstrileşmeyle oluşan kapitalizm sonucu sömürgeciliğe paralelinde oluşan militarizme karşı Dada; halk ve proletarya haklarını gözeten sosyalizmden komünist bir çizgiye evrilen felsefeyi benimser. İçinde bulunduğu 1.Dünya savaşının sosyal, siyasal etkileriyle doğan Dada; gösterilerinde politik felsefeye yer vermesi, biçimleri bozması, hazır nesne ve kolaj, montaj, asemblage teknikleri kullanımıyla ve sanatçı kavramına yaklaşımıyla anti-sanat bir yaklaşım sergilemiş, modern sanata geçişi sağlamış post modern bir akımdır. Dada' nın sanata kattığı pek çok teknik ve dil, bugün temel görülen kullanımlardır. Kavramsal ve biçim açısından modern ve çağdaş sanatın temelinde hareketin etkilerini görebiliriz. Kısa sürede pek çok ülkede yayılan Dada, üzerinden bir asır geçmesine rağmen ironik, eleştirel, düşünceyi hünerden, sanat nesnesinden üstün tutan Anti Sanat felsefesiyle, tavır olarak günümüze değin sanat içinde varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
“Destruction is also creation!”The Dada movement, with its motto, has an anarchist destructiveness towards society, traditions, capitalist governments, and art as their domain. This situation has led to the fact that the supremacy of art has been replaced by new formal and conceptual expansions and has revealed the concept of“Anti Art”. The Dada movement adopts the philosophy that has evolved from socialism to a communist line which protects the rights of the people and the proletariat, against Militarism formed in parallel with colonialism as a result of capitalism formed by industrialization. Dada, which was born with the social and political effects of the 1st World War; It is a post-modern movement that has shown an anti-art approach with its political philosophy in its shows, disrupting forms, using ready-made objects and collage, montage, assemblage techniques and approaching the concept of the artist, and has provided the transition to modern art. Many techniques and languages that Dada contributed to art are still used today. We can see the influences of the Dada movement, conceptually and in form, at the basis of modern and contemporary art. Dada spread in many countries in a short time. Ironically, with its anti-art philosophy that prioritizes thought over skill and art object, it continues to exist in art until today as an attitude, despite the passing of a century.