Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde karşılaşılan sorunların öğretici görüşleri doğrultusunda incelenmesi
Examination of the problems encountered in teaching Turkish as a foreign language in accordance with the instructional views
- Tez No: 828027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkçenin çok sayıda konuşuru olan bir dil olması, Türkiye'nin farklı ülkeler ile kurduğu siyasi ve ekonomik ilişkiler ülkemize yapılan göçleri veya ziyaretleri artırmaktadır. Ülkemize çeşitli nedenler ile yapılan göçler ve ziyaretler yabancıların Türkçe öğrenme ihtiyacını da ortaya çıkarmaktadır. Özellikle son yıllarda yabancı dil olarak Türkçe öğretimine verilen önem artmış ve bu alanda hizmet veren kurumlar yaygınlaşmıştır. Bu kurumların başında Yunus Emre Enstitüsü, TÖMER'ler, Maarif Vakfı, dil kursları, Halk Eğitim Merkezi gelmektedir. Bununla birlikte yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde pek çok sorun yaşanmaktadır. Söz konusu sorunların belirlenmesinde Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten öğreticilerin görüşlerinin alınmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde karşılaşılan sorunları öğretici görüşleri doğrultusunda incelemek ve sorunlara yönelik çözüm önerilerine ulaşmaktır. İlgili amaç doğrultusunda yapılan çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması modeli ile yürütülmüştür. Görüşmeler TÖMER'de, dil kurslarında ve bireysel olarak yabancılara Türkçe öğretimi alanında çalışan toplam kırk üç öğreticiyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin incelenmesinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yabancılara Türkçe öğretim sürecinde materyal, dil becerileri ve dil bilgisi ile ilgili sorunlar, yabancı öğrencilerin uyum sorunu, kullanılan kaynaklar, ölçme değerlendirme araçları, öğretici, teknoloji kullanımı, sınıf ortamı, öğrenci özellikleri en belirgin sorunlardır. Bu sonuçlar doğrultusunda araştırmacı tarafından çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that Turkish is a language with a large number of speakers and Turkey's political and economic relations with different countries increase immigration or visits to our country. Migrations and visits to our country for various reasons also reveal the need for foreigners to learn Turkish. Especially in recent years, the importance given to teaching Turkish as a foreign language has increased and the institutions serving in this field have become widespread. At the beginning of these institutions are Yunus Emre Enstitüsü, TÖMER, Maarif Vakfı, language courses and Public Education Center. However, there are many problems in teaching Turkish as a foreign language. It is thought that it is important to get the opinions of the teachers who teach Turkish as a foreign language in determining the problems in question. In this context, the aim of the study is to examine the problems encountered in teaching Turkish as a foreign language in line with the views of the instructor and to reach solutions for the problems. The study, which was carried out in line with the related purpose, was carried out with the case study model, which is one of the qualitative research methods. The interviews were carried out with forty-three instructors working in the field of teaching Turkish to foreigners individually at TÖMER, in language courses. Content analysis technique was used to analyze the obtained data. As a result of the research, the most obvious problems are the problems related to materials, language skills and grammar in the process of teaching Turkish to foreigners, the adaptation problem of foreign students, the resources used, the measurement and evaluation tools, the instructor, the use of technology, the classroom environment, and the student characteristics. In line with these results, various suggestions were presented by the researcher.