İngilizce öğretiminde drama yönteminin uygulanmasında öğretmenlerin yaşadıkları zorluklar
The challenges faced by teachers in the application of drama method in English language teaching
  1. Tez No: 591479
  2. Yazar: TUĞBA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yabancı dil öğretiminde birçok yöntem kullanılmış ancak karşılaşılan güçlükler geçmişten günümüze devam etmiştir. Zaman geçtikçe klasik öğretme metodları yerini daha çok çağdaş yöntemlere bırakmıştır. Yabancı dil öğretiminde o dili yaşayarak öğrenme esas olduğu gibi dersi sevdirmek de çok önemlidir. Dolayısıyla günümüzde öğrenciyi o yaşantıyı sağlayacak olan çağdaş yöntemlerden biri drama yolu ile öğretimdir. Drama; öğrencilere dramatizasyon, doğaçlama ve rol oynama gibi teknikler ile öğretilmesi hedeflenen kazanımı kurgulamayı sağlar. Böylelikle öğrenci dili kullanma imkânı bulur ve zihinde kalıcılığı artar. Öğrenciyi aktif kılarak hem derse karşı motive eder hem de dil öğrenimine karşı olan önyargıları ortadan kaldırır. Fakat bu yöntemi devlet okullarında başarılı bir şekilde öğretmenlerimizin uygulayabilmeleri için sınıf içi düzenlemeler, öğretmen-öğrenci ilişkisi, yeterli ders süresi ve rahat bir öğrenim ortamı gibi etkenlerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu açıdan, yapılan bu çalışmada Batman ilinin Beşiri ilçesinde devlet okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin derslerinde bu yöntemi uygularken karşılaştıkları zorlukları ortaya koymak amaçlanmıştır. Veri toplama sürecinde MADEN (2011) tarafından geliştirilen“Drama yöntemine yönelik yaşanan sorunları belirleme”anketi kullanılarak 36 İngilizce öğretmeninin dramanın uygulanmasına ilişkin görüşleri alınmıştır. Söz konusu ölçeğin kullanımına dair yazılı ve sözlü izin alınmıştır. Ayrıca öğretmenlerin cinsiyeti, yaşı, mezun oldukları bölüm, hangi kademede öğretmenlik yaptıkları ve drama eğitimi alıp almadıkları drama değişkenleri olarak belirlenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 23 programı kullanılmış ve gerekli görülen analiz yöntemleri (ki-kare testi) uygulanmıştır. Sonuçlar, literatür taraması yoluyla ve elde edilen analiz bulguları doğrultusunda yorumlanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre araştırmaya katılan İngilizce öğretmenlerinin kalabalık sınıf ortamı, öğrencilerin dramaya karşı çekingenliği ve not kaygısı, yetersiz drama malzemeleri, sınırlı ders süresi ve okul idaresinin destek olmaması konularında daha çok ortak sorunlar yaşamakta oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bulgularda sorunlara dayalı geliştirilen önerilerin İngilizce öğretmenleri ve ilgililere yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Many methods have been used in foreign language teaching, but the difficulties have continued from the past to the present. As time goes by, classical teaching methods have been replaced by contemporary methods. In foreign language teaching, learning through experiencing that language is essential as well as making learners love lessons. Therefore one of the contemporary methods that provide students with experiencing language is teaching through drama. Drama enables students to fictionalize the acquisition that is aimed to be taught through dramatization, improvisation and role-playing techniques etc. In this way, students have the opportunity to use the language and increase the retention of learning. By activating students, drama both motivates students for courses and eliminates prejudices against language learning. However, factors such as classroom arrangements, teacher-student relations, sufficient course time and a comfortable learning environment must be taken into consideration in order for the teachers to apply this method successfully in state schools. In this respect, the aim of present study was to reveal the challenges faced by English teachers working in state schools in Beşiri district of Batman while applying this method. In the process of data collection, 36 English teachers' opinions about the implementation of drama were obtained by using the survey“Determining the Problems Concerned with Drama Method”prepared by MADEN (2011). Verbal and written permissions were obtained before data collection began. In addition, gender, age, graduation department, what level teachers work and whether teachers received drama courses or not at university were determined as the variables of drama. SPSS 23 program was used in the analysis of the data obtained and the necessary analysis methods (Chi-square test) were applied. The results were interpreted through literature review and analysis findings. It was concluded that English teachers participating in the research had more common problems in terms of crowded classroom environment, students' shyness and note anxiety against drama, inadequacy of drama materials, limited course hours and lack of support by the school administration. The suggestions developed based on the problems in the findings are thought to be beneficial to English teachers and related people