Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölge uyuşmazlığı; Türkiye
- Tez No: 361893
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp
- Bilim Dalı: Harekât Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Türkiye'nin kuruluşundan itibaren en büyük sorunlarından biri Ege ve Doğu Akdeniz'deki deniz alanlarının belirlenmesi olmuştur. Ege'de Yunanistan ile Türkiye arasındaki uyuşmazlık, 1976 yılında yapılan Bern Anlaşmasıyla belirli bir oranda sonlanmıştır. Ancak Doğu Akdeniz'de son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu petrol ve doğalgaz bulunduğunun açıklanması, bölgede kıyısı bulunan ve ekonomik olarak zor durumda bulunan Yunanistan ve GKRY'ni ortak hareket etmeye yönlendirmiştir. Yunanistan ve GKRY BMDHS'nin çeşitli maddelerini kendilerine göre yorumlayarak Türkiye'yi MEB konusunda Doğu Akdeniz'de Antalya açıklarına hapsetmek istemektedir. Yunanistan ve GKRY'nin bahse konu politikasının yanında bölgede kıyısı bulunan İsrail-Filistin, İsrail- Lübnan, Türkiye-Suriye, Türkiye-Mısır ve KKTC ve GKRY arasındaki sorunlar Doğu Akdeniz'deki MEB sınırlandırmasını taraflar arasında tırmanmaya açık ve uzun vadeli bir sorun haline getirmiştir. Çalışmamda uzun vadeli bir sorun haline gelen ve devletlerin ikili anlaşmalarla çözmek istedikleri MEB sorunun tam olarak çözülebilmesi için, sınırlandırmanın uluslararası hukuk kurallarına göre hakkaniyetli bir şekilde tüm devletlerin katılabileceği bir toplantıyla çözülmesi gerektiği, bu kapsamda dikkate alınması gereken ilkeler ve Türkiye'nin uluslararası hukuka göre muhtemel MEB sınırları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since it's foundation, Turkey's one of the most important problems has been“defining the maritime jurisdiction areas in Eastern Mediterranean and Aegean Sea”. The problem over the Aegean Sea between Turkey and Greece has been terminated partially by the Bern Agreement in 1976. But The oil and natural gas reserves that are claimed to exist in the Eastern Mediterranean region have forced Greece and Southern Greek Cypriot Administration-both have borders to the region and under economic crisis- to act together. Greece and Southern Greek Cypriot Administration both have been willing to restrict Turkey only with the Antalya Bay with recpect to the Economic Exclusive Zone, by exploiting several articles of the 1982 UNCLOS Agreement's some articles. As well as the mentioned policy of Greece and Southern Greek Cypriot Administration, the problems between the neighboring countries, especially the ones between Israel-Palestine, Israel-Lebanon, Turkey-Syria, Turkey-Egypt and Turkish Republic of Northern Cyprus- Southern Greek Cypriot Administration have made the dispute on maritime jurisdiction areas in Eastern Mediterranean, a long termed problem and a reason to ascend tension among these countries. In this study, to finalize this long term EEZ problem of the countries, which are willing to find a solution by biletaral agreements, it is suggested that the delimitation should be set by an international conference which is open to all countries and obeying to international law. In this context, the principles which have to be taken into consideration and Turkey's probable EEZ borders are tried to be defined according to international law.