Effects of some pre-treatment methods on the electrostatic seperation of celestite from gypsum
Sölestinin jipsten elektrostatik ayırımında bazı ön işlem metodlarının etkisi
  1. Tez No: 82805
  2. Yazar: ORKUN UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT HİÇYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
oz SÖLESTİNİN JİPSTEN ELEKTROSTATİK AYIRIMINDA BAZI ÖN-İŞLEM METODLARININ ETKİSİ Orkun, Uğur Yüksek Lisans, Maden Mühendiliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cahit Hiçyılmaz Eylül 1998, 72 sayfa Bu çalışmada, yüksek gerilimli elektrostatik ayırıcı kullanılarak sölestinin jipsten seçici elektrostatik ayırım ile ayrılabilirliği incelendi. Bu amaç için üç ayrı grupta deneyler yapıldı. Bunlar;. Ham cevher ile yapılan deneyler. Isı tatbik edildikten sonra yapılan deneyler. Yüzey modifikasyonundan sonra yapılan deneyler Birinci grup deneylerde numunelere hiçbir modifikasyon yapılmamıştır ve uygulanan voltajın, tambur hızının, besleme hızının ve temizleme sayısının etkisi incelendi. İkinci grup deneylerde amaç jipsin bünyesindeki suyu kaybetmesiyle daha iyi bir elektrostatik ayırımın yapılmasıydı. İlk olarak optimum ısı ve ısıtma zamanı bulundu ve daha sonra yukarıda belirtilen parametreler denendi. Son olarak yüzey modifikasyonlu deneyler yapıldı. Bu deneylerin amacı, sölestinin iletkenliğini yüzeyin kimyasal çözeltilerle kaplanarakarttırılmasıdır. Bu amaç için bu çözeltilerin miktarlarının etkisi araştırıldı. Bu deneylerin sonucunda, yüzey modifikasyonlu deneyler diğer deneylerden daha iyi sonuçlar verdi. Bu üç grup deneylerde degrup deneylerde kazanım çok düşüktü. Yüzey modifikasyonuyla hem tenor hem de verim daha iyi hale getirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Elektrostatik Ayırım, Yüzey Modifikasyonu, Isı Tatbiki, Sölestin, Jips. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF SOME PRE-TREATMENT METHODS ON THE ELECTROSTATIC SEPARATION OF CELESTITE FROM GYPSUM Orkun, Uğur M. Sc, Department of Mining Engineering Supervisor : Prof. Dr. Cahit Hiçyılmaz September 1 998, 72 pages In this study, the amenability of selective electrostatic separation of celestite from gypsum were investigated using high tension electrostatic separation. For this purpose three sets of experiments were done. These are;. Electrostatic separation experiments with crude ore. Electrostatic separation experiments after heat treatment. Electrostatic separation experiments after surface modification. In the first set of experiments, ore sample was not treated and effect of applied voltage, drum speed, feed rate and number of cleaning stages were investigated and optimum values were found. In the second set, the aim was to dehydrate gypsum. While making dehydration process, it was expected to improve the results of the electrostatic separation. Firstly optimum heat and time were found and then the parameters which are stated above were investigated. At last msurface modification experiments were done. In these experiments the aim was to increase the conductivity of celestite with spraying some chemical reagents and electrolyte solutions. For this purpose the effect of the amount of the chemical reagents was examined. As a result of the experiments, surface modification experiments gave better results than the other sets of experiments. In all sets of experiments, the grades of the concentrates were higher than the acceptable value but the recovery were very low especially in the first set of experiment. With surface modification both grade and the recovery were improved. However it was not satisfactory Keywords : Electrostatic Separation, Surface Modification, Heat Treatment, Celestite, Gypsum. IV