Suç önleme politikaları içerisinde önleyici polis uygulamalarının önemi ve dünya örnekleri ile Türkiye uygulamalarının karşılaştırılması
The importance of preventive police practices in crime prevention policies and comparison of examples around the word and practices in Turkey
  1. Tez No: 828073
  2. Yazar: TAYFUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanlığın dünya üzerinde var olduğu tüm dönemlerde kendisini güvende hissetmek istemiştir. Bunun için her çağda güvenlik politikalarını gözden geçirerek kendisine kamu düzenini temin edebilecek uygulamalar geliştirmeye çalışmıştır. Tüm bu girişimler ve tarihsel süreç insanların suç işlemesini tam anlamı ile engelleyememiştir. Bu tez çalışması, Suçla mücadele etmek için yeni alternatif uygulamalar araştırmanın yansıra benzer önleyici politikaların da tahlil edilerek başarılı olabileceği değerlendirilen uygulamaların sisteme dahil edilmesinin mümkün olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Suçun önlenmesi için yapılacak araştırmaya ayrılacak olan zaman ve maddi imkanların başarı sağlama konusunda olumlu dönüt sağlayan projelere aktarılması sürdürülebilir bir önleyici güvenlik politikaları açısından fayda sağlayabilecektir. Bu kapsamda; suç ve polisliğin tarihsel süreç içerisindeki gelişimine değinerek kamu düzeni ve kolluk faaliyetlerinin gelişimi ışığında; Türkiye'de uygulanan iç güvenlik politikaları ve polislik uygulamalarına değinip dünyada uygulanan önleyici polislik uygulamalarını Türkiye açısında uygulanabilirliğinin Değerlendirilmesine çalışılmıştır. Tarihsel süreçler ile suçun ve suçlunun ıslahı ve azaltılmasına yönelik yapılan çalışmaların günümüz kamu düzenine ulaşmamızdaki rolü tartışılmıştır. Dünyanın farklı coğrafyalarında uygulanmış ve başarıları veya gösterilen ilgilerden dolayı haberlere konu olan önleyici polislik uygulamaları irdelenerek bu uygulamaların etki alanları ve önleyici polislik uygulamalarına etkisi tahlil edilmiştir. Önleyici Güvenlik Politikalarının dünyadaki farklı örneklerinin Türkiye de uygulanan güvenlik politikalarına nasıl katkı sunabileceği değerlendirildiğinde; söz konusu uygulamaların gelişimi ve toplum için etkileri göz önünde bulundurularak yapılan tahlilde; sadece belirli idare kurumları veya sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen çalışmaların tek başına yeterli olamayacağı ortaya konularak. Yürütülen birçok Önleyici Güvenlik politikaları ve Önleyici Polislik uygulamalarında; idare, kurumlar ve toplum arasındaki işbirliği, iletişim ve disiplinin kamu düzeninin tesisinde ve sürdürülebilir güvenli bir toplumun inşasında amaca ulaşmak için ayrılmaz bir bütün olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mankind has wanted to feel safe itself during all the times when they exist in the world. For this, they have tried to develop the practices that could assure public order for itself by revising the safety politics. All these attempts and historical processes have not been able to cease the committing crime by people. This thesis work aims at showing that it is possible to include the practices that are evaluated to be successful into the system by analysing the similar preventive politics alongside searching the new alternative practices in order to struggle the crime. The time to separate for the search to prevent the crime and material capabilities will be useful in transferring to the projects that have positive returns in getting success in terms of sustainable preventive safety politics. In this content, we have tried to evaluate the practicability of the preventive policing practices that are applied in the world in terms of Turkey by touching upon the development of the crime and policing throughout the history under the light of the activities of the public order and law enforcement agency and touching upon the domestic safety politics and policing practices that are applied in Turkey. The role of the works that have been made to improve the crime and guilty to reach to our present public order and to decrease them with their historical process has been argued. By studying on the preventive policing practices that have been applied in different geographic areas in the world and have been the subject of the news owing to their successes or interests, the effect areas of these practices and the effect of them on the preventive policing practices have been analysed. When it is evaluated how the various samples of preventive safety politics in the world can present the contribution to the safety politics that are practised in Turkey and under the analyse by considering the mentioned practices' development and their effects for the society; it has been set forth that the co-operation, communication and discipline among the administrative, establishments and society are the inseparable intact in establishing the public order and building a sustainable safe society in order to reach the target on many preventive safety politics and preventive policing practices that are being handled by putting forward that the works that are made only by certain administrative establishments and civil society establishments are not sufficient.