Çukurova bölgesinde (Karaisalı-Tarsus ilçelerinde) dağ ve orman köylerinin sosyo-ekonomik yapısı
- Tez No: 8281
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ill öz İncelenen dağ ve orman köylerine götürülen hizmetlerden elektrik dışında diğer altyapı ve kamu hizmetlerinin yetersiz olduğu ancak bu konularda belirli çalışmaların yapıldığı, orman köylülerinin yakın ilişki, güçlü bir dayanışma, ayrıca köy işlerine gönüllü katılma eğilimi içerisinde oldukları belirlenmiştir. Orman köylerinin konumlarından ötürü bitkisel üretim kadar hayvansal üretiminde önemli bir yeri bulunmaktadır. Bununla birlikte Üretim daha çok öztüketime yöneliktir. Ayrıca orman köylü ilişkilerim düzenleyen yasal hükümlerin pek yeterli olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT It has been understood that infrastructure services excluding electrlctiy which were taken to mountain and forestry villages are inadequate. On the other hand. The forest villager relations are good dense, a mutual support and willing on the working villages. The livestock products are alstj» important as well as crop products and production is mainly for home consumption by the situation of the investigated villages. In addition, forest -villager relations are not dense enough on the law as well as wished in the research area. i