Alzheimer hastalığının tedavisine yönelik nanografen bazlı ilaç dağıtım sistemleri
Nanographene-based drug delivery systems for the treatment of Alzheimer's disease
- Tez No: 828108
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE ÖZTÜRK ÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH), hafıza, öğrenme ve bilinçli düşünme gibi bilişsel işlevlerin yanı sıra davranış değişiklikleriyle de karakterize olup dünyadaki en yaygın nörodejeneratif rahatsızlıklardan biridir. Bu tez çalışmasında, AH'ın tedavisinde kullanılmak üzere nanografen bazlı ilaç dağıtım sistemi amaçlanmıştır. Modifiye Hummers yöntemiyle sentezlenen grafen oksit (GO), Histidin (His) ile indirgenerek GO graft His nanomalzemesi elde edilmiştir. GO ve GO graft His nanomalzemelerinin karakterizasyonları FTIR, SEM, EDS, XPS ve XRD analizleri kullanılarak yapılmıştır. Karakterizasyon sonuçlarının ilgili literatür sonuçlarıyla uyumlu olduğu görülmüştür. Bitkisel bazlı ilaç etken madde Huperzin A (Hup A)'nın GO graft His nanomalzemesine adsorpsiyon çalışmasında, optimum koşullarının belirlenmesi için Hup A derişimi, süre, pH ve sıcaklık parametreleri incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre Hup A'nın GO graft His nanomalzemesine optimum adsorpsiyon koşulları altında maksimum adsorpsiyon miktarında mililitre başına 0,5 miligram Hup A derişiminde, 120 dakika temas süresinde, pH 7,4'te ve 37 derece sıcaklıkta, gram başına 553,23 miligram olduğu bulunmuştur. GO graft His nanomalzemesine yüklenen Hup A'nın in vitro kontrollü ilaç salım çalışmaları belirlenen optimum değerleriyle gerçekleştirilmiştir. Sistem, ilk 6 saatte yüklenen Hup A'nın yüzde 26,47'sını salarken 48 saat sonunda ise yüzde 85,46'ünü saldığı görülmüştür. Sonuçlar değerlendirildiğinde, GO graft His nanomalzemesi ve ilaç etken madde Hup A'nın kontrollü ve sürekli salım profili gerçekleştirebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) is one of the most common neurodegenerative disorders in the world, characterized by behavioral changes as well as cognitive functions such as memory, learning and conscious thinking. In this thesis, a nanographene-based drug delivery system was aimed to be used in the treatment of AD. Graphene oxide (GO), synthesized by the modified Hummers method, was reduced with Histidine (His) to obtain GO graft His nanomaterial. Characterizations of GO and GO graft His nanomaterials were performed using FTIR, SEM, EDS, XPS and XRD analyses. The characterization results were found to be compatible with the results of the relevant literature. In the adsorption study of herbal-based drug Huperzine A (Hup A) to GO graft His nanomaterial, Hup A concentration, time, pH and temperature parameters were examined to determine the optimum conditions. According to the results of the study, the maximum adsorption amount of Hup A to the GO graft His nanomaterial under optimum adsorption conditions is found 553.23 milligrams per gram at a concentration of 0.5 milligrams per milliliter of Hup A, at 120 minutes contact time, at pH 7.4 and at 37 degrees Celsius. In vitro controlled drug release studies of Hup A loaded on GO graft His nanomaterial were carried out with determined optimum values. It was observed that the system released 26.47 percent of Hup A loaded in the first 6 hours, and 85.46 percent at the end of 48 hours. When the results were evaluated, it was concluded that GO graft His nanomaterial and Hup A could achieve a controlled and sustained release profile.