Şantiye yerleşim planlamasında iş güvenliği risklerinin en aza indirgenmesi için yusufçuk algoritması tabanlı bir model
A dragonfly algorithm based model for minimizing occupational safety risks in construction site layout planning
  1. Tez No: 828116
  2. Yazar: YILMAZ ÖĞÜNÇ TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BARADAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnşaat işlerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yanı sıra şantiyelerdeki tesislerin yerleşim stratejileri de iş kazalarının oluşmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Tesislerin, kurulumları aşamasında daha az risk teşkil edecek şekilde yerleştirilmesinin toplamda daha az iş kazası yaşanmasında önemli katkısının olduğu bilinmektedir. Şantiye tesislerinin yerleşim planlaması (ŞTYP), uzun süredir üzerinde çalışılan bir optimizasyon problemi olarak dikkate alınmaktadır. Bu çalışma ise, yaralanma ve ölümlere neden olan şantiye sahasındaki riskleri en aza indiren tesis yerleşim çözümlerini elde etmeyi amaçlamaktadır. Son zamanlarda ŞTYP problemlerinin çözümünde meta-sezgisel algoritmaların oldukça yaygın ve etkin olarak kullanılması sebebiyle, bu tip problemler için daha önce uygulanmayan yusufçuk algoritması (YA) tercih edilmiştir. Tesisler arasındaki risk ilişkileri için tesisler arası akışlar, tesislerin birbirlerine yakınlık durumları ve kule vinçler parametre olarak belirlenmiştir. Oluşturulan model alan çalışması olarak seçilen bir inşaat şantiyesi üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, yetkin proje yöneticileri ve İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlarının görüşleri alınarak doğrulanmıştır. Sonuç olarak, YA'nın ŞTYP optimizasyonu için sahada uygulanabilir çözümler sağladığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
In addition to the occupational safety and health measures in construction works, the layout strategies of facilities in construction sites help prevent the occurrence of occupational accidents. It is also known that site layout allocation has a great contribution to decreasing the accident rate in the construction process. Construction site layout planning (CSLP) is taking into consideration as an optimization issue that is studied for a considerable time. This research aims to obtain optimal layout solutions by minimizing occupational site risks that are responsible for injuries and fatalities. Due to the utilization of meta-heuristic algorithms being common recently in solving optimization problems, the dragonfly algorithm (DA) was preferred which was never applied in CSLP problem. The relationship between facilities considering risk factors was determined as components of flows, closeness, and tower crane parameters. The model regarding to relationship of facilities were applied to the selected construction site. Obtained result were validated by project managers and occupational health and safety specialists. Results of DA optimization showed that obtained site layout plans are applicable in real site problems.