Design of metamaterial-based nanostructures for 5G applications & thermal radiation management
5G uygulamaları ve termal radyasyon yonetımı ıcın metamalzeme tabanlı nanoyapı tasarımı
- Tez No: 828117
- Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Doğal malzemelerin karakteristik özellikleri, günümüz teknolojilerinin gelişmesinin önündeki tek kısıtlayıcı faktör olabilmektedir. Bu darboğazın önüne geçebilmek için günümüz araştırmacıları, doğal malzemelerin dalgaboyundan daha kısa ölçeklerde şekillendirilmesi ve tasarlanması ile bu doğal malzemelerin özelliklerini büyük ölçüde değiştirilebileceğini göstermiştir. Bu malzemeler, literatürde“metamalzeme”olarak bilinmektedir ve“meta”Yunanca'da“ötesi”anlamına gelmektedir. Bu malzemelerin üretimlerinin çok karışık ve zorluca süreçler olabilmesine karşılık, akıllıca tasarımlar ve fiziksel süreçlerin istenilen sonuç lehine kullanılması ayarlanabilir optik yapıların, birden fazla nanoyapıya ihtiyaç duymadan gerçekleştirilebilmesini sağlamıştır. Bu tezde, çeşitli uygulamalar için tasarlanmış ayarlanabilir metayüzeyler, iki örnek ile sunulmuştur. Bu örnekler: 1. Terahertz Radyasyonun Aktif ve Genişbant Manipülasyonu için Grafen tabanlı Metayüzey Soğurucu, 2. Faz Değişimli Malzeme Tabanlı Metayüzey Kullanarak Açı Duyarsızlığı ile Adaptif Termal Olarak Ayarlanabilen Işınımlı Soğutma.
Özet (Çeviri)
The properties of natural materials can be the only limiting factor in today's technologies. For this, researchers in the last decades found that engineering the features of naturally occurring materials in the subwavelength scales can drastically change their properties. These materials beyond the natural ones are called“metamaterials”, where“meta”means“beyond”in Greek. Although the fabrication of these materials can be quite challenging, clever designs and exploitation of physical phenomena can lead to tunable responses, eliminating the need for multiple structures. Here, different strategies for designing tunable meta-surfaces for a wide range of applications will be presented by giving two examples. These applications are namely: 1. Graphene-based Metasurface Absorber for the Active and Broadband Manipulation of Terahertz Radiation, 2. Adaptive Thermally Tunable Radiative Cooling with Angle Insensitivity Using Phase-Change Material-Based Metasurface.